AUR – wiosenna migracja pakietów
Prawdę mówiąc, migracja będzie miała charakter wiosenno-letni, bowiem zaplanowane przejście z interfejsu aurweb 3.5.1 na aurweb 4.0.0 ma się odbyć pomiędzy 8 czerwca a 8 lipca bieżącego roku. Zaraz, zaraz, a o co chodzi i w czym jest rzecz? Pokrótce można to wyjaśnić tak – uniwersalne i masowo stosowane repozytorium AUR (Arch User Repository) rozwija się. Obecne rozwiązanie umożliwiające uzupełnienie oferty programowej Arch Linuksa (i pochodnych) zostanie zastąpione nowym kodem, wykorzystującym repozytoria [[Git_(oprogramowanie)|Git]]. No i najważniejsze – to informacja głównie dla opiekunów jakichkolwiek pakietów w AUR, którzy muszą wykonać ich migrację.
Każdy taki opiekun otrzymał już pocztą elektroniczną stosowną informację, klarownie opisującą cały proces migracji do AUR 4.0.0, który najlepiej rozpocząć od wizyty na stronie aur4.archlinux.org. Będzie ona dostępna od 8 czerwca i każdy opiekun będzie miał miesiąc, aby zarejestrować tam swoje paczki. To ważne, gdyż projekty którymi się opiekujemy zostały przypisane do nas i nikt inny nie będzie mógł ich zgłosić na nową platformę przed terminem 8 lipca. Po tym terminie będzie mógł to zrobić ktokolwiek, a stare repozytoria AUR będą dostępne jeszcze do 8 sierpnia, by następnie ustąpić miejsca nowym repozytoriom Git. To oznacza, że jeżeli w terminie od 8 czerwca do 8 sierpnia nie wykonamy żadnego ruchu odnośnie aktualizacji naszych paczek, to po terminie granicznym paczki znikną otrzymają status opuszczonych.
Każdy opiekun ma zatem miesiąc na uporządkowanie swoich paczek i zgłoszenie ich na aur4.archlinux.org
Osobom, które korzystają z AUR, a w szczególności z osieroconych (orphaned) skryptów, poleciłbym ich archiwizację, albowiem prawdopodobnie nie zostaną one przeniesione automatycznie do AUR4. Oczywiście należy robić to z sensem, tylko jeśli owe osierocone paczki nadal się budują (dotyczy to w szczególności sterowników do urządzeń Brother, których opiekunowie mają wręcz zwyczaj porzucania skryptów zaraz po dokonaniu w nich zmian; PKGBUILDy są zatem aktualne, ale bez opiekuna).
Ważna informacja dla użytkowników Archa. I rzeczuwiście w artykule pownna znależć się informacja (i to boldem) o tym co mówi @pavbaranov:disqus trzeba sobie zrobić backup wszystkich używanych buildów o statusie “orphaned”. Swoją drogą ja w zasadzie też porzucam stworzone PKGBUILDy, bo często nie mam czasu sprawdzać czy są nowsze wersje a tak to zawsze ktoś inny może zaktualizować.