Zdjęcia na Javie: Regim

Tematykę astrofotografii poruszałem już jakiś czas temu i choć zdaję sobie sprawę z nikłych szeregów miłośników tej wyrafinowanej dziedziny, to nie sposób przejść obojętnie obok ciekawego projektu, który znacznie ułatwia pracę z kosmicznymi kadrami. Regim, bo to o nim mowa, łączy w sobie wiele zalet a przede wszystkim – multiplatformowość oraz uniwersalność. Popełniony bowiem został w Javie i na potrzeby astrofotografii potrafi obsłużyć format RAW, FITS oraz zwykłe jpg, a do tego wszystkiego uwzględnia specyficzną nomenklaturę i technikę wykonywania zdjęć za pomocą teleskopów i innych.

regim
Preprocess – tam najlepiej zacząć
regim
Regim liczy
Jeżeli ktoś nie miał styczności z techniką wykonywania zdjęć utrwalających widoki nad naszymi głowami, to w skrócie można to opisać tak: aby zdjęcia miały odpowiednią jakość należy przezwyciężyć kilka czynników – wpływ naszej atmosfery na obraz, ruch naszej planety oraz niuanse i słabości matryc cyfrowych. To prowadzi do tego, że zestaw kadrów które składają się na pojedynczy obrazek galaktyki to dziesiątki zdjęć które następnie należy skleić w jedno. Przy tym wszystkim trzeba uwzględnić i zniwelować rozmycia, cyfrowy szum, skleić kadry w wygodny w późniejszej obróbce obraz FITS i tak dalej. Przytłaczające? Otóż to, dlatego powstają takie programy jak Regim, którego wystarczy nakarmić odpowiednimi plikami i po dłuższej lub krótszej chwili otrzymamy efekt możliwy do dalszej obróbki graficznej. Regim bowiem nie ma ambicji bycia edytorem graficznym i „jedyne” co potrafi to skleić w całość i skalibrować kadry uwzględniając jasne i ciemne klatki, dając w wyniku wysokiej jakości plik tiff lub fit.

regim
Regim z efektownymi efektami
Wszystko to brzmi może nieskomplikowanie, ale w programie odnajdą się przede wszystkim praktycy mający już do czynienia z tego typu obróbką. Laicy na początku powinni zapoznać się co najmniej z podręcznikiem do programu, jak też zgłębić tajniki astrofotografii. Najkrótsza droga do sukcesu? Zapoznać się z oknem Preprocessing i tam wstawić nasze kadry, ciemne klatki i inne wymagane materiały.

Aby zdobyć, zainstalować i uruchomić Regim, należy pobrać odpowiednie archiwum ze strony projektu, rozpakować do ulubionego katalogu (np. ~/Programy) i dwukliknąć tamże skrypt regim.sh (lub uruchomić go w terminalu). Przyda się również zainstalowanie programu dcraw i aktywowanie go w preferencjach Regima. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.