Wymęczone LightZone 4.1.0 RC2

Po pierwszej fali entuzjazmu i optymizmie jaki ogarnął społeczność zainteresowaną edytorem zdjęć LightZone po uwolnieniu jego źródeł, zapał ów nieco opadł i większość dotychczasowych aktywistów przeszła w bierny stan spoczynku. W tym jakże ważnym dla LightZone momencie jakim jest wydanie wersji 4.1.0, nad jego rozwojem pracuje praktycznie jedna osoba. W zasadzie nie zaważy to na wydaniu programu, co najwyżej opóźni to premierę, ale smucić może choćby stan polskiego tłumaczenia niedawno udostępnionego kandydata do wersji 4.1.0 RC2.

lightzone
LightZone 4.1.0 RC2 w trakcie prac
Tym, którzy nie pamiętają, przypomnę – LightZone to były komercyjny produkt niebyłej już firmy LightCraft, która w ostatnim odruchu swoich możliwości decyzyjnych uwolniła i udostępniła społeczności opensource cały kod programu. Temat został momentalnie podjęty przez zorientowanych użytkowników programu i rozwój wydawał się nieuchronny. Na fali zdrowego zainteresowania otrzymaliśmy wersję 4.0 a teraz wszyscy z zapartym tchem czekamy na 4.1.0, chociaż trzeba szczerze sobie powiedzieć – zmiany są subtelne. Oczywiście należy pamiętać o zmianach jakie dokonały się na całej ścieżce rozwoju wersji 4.1.0 – wydanie RC2 przynosi tylko kosmetykę, ale martwić może ogólne spowolnienie i nikczemnie wątła liczba deweloperów pracujących nad tym wydaniem. A w zasadzie jednego dewelopera.

W 4.1.0 RC2 odświeżono głównie tłumaczenia programu (niestety, poza językiem polskim), dodano obsługę nowych aparatów oraz kilka bazowych krzywych tonalnych, jak też usunięto drobne błędy. Zaktualizowano również plik README i cały podsystem pomocy, który bezpośrednio w programie wprowadzi nas w tajniki obróbki zdjęć za pomocą LightZone.

Gdyby ktoś poczuł w sobie zapał, aby uzupełnić i poprawić polskie tłumaczenie programu, powinien zapoznać się z preferowanymi metodami, jakimi można takiej aktualizacji dokonać.

Aby zainstalować program, należy wspomóc się repozytoriami wymienionymi na tej stronie. Na wersję dla Ubuntu 15.04 musimy jeszcze zaczekać, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by przetestować program pod Ubuntu 14.04/14.10, Mincie 17.1, Manjaro i Arch Linuksie. 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.