przystajnik

Xubuntu 15.10 bez GIMPa i Abiworda

Przyszłe wydanie Xubuntu 15.10 będzie dostarczane bez domyślnie zainstalowanego edytora graficznego GIMP, edytora tekstu AbiWord oraz arkusza kalkulacyjnego Gnumeric. Zluzowane przez te programy miejsce na nośniku instalacyjnym (obrazie iso) zajmie część pakietu LibreOffice. To pokłosie głosowania, jakie się odbyło nad domyślnym zestawem programów z jakmi ma być dostarczane użytkownikom Xubuntu 15.10.

GIMP 2.9.1 - GEGL

GIMP 2.9.1 – GEGL

O ile można zrozumieć wymianę bieda-offica w postaci AbiWorda (co nie oznacza, że jest to zły edytor) oraz Gnumerica na uznany na świecie standard jaki wyznacza LibreOffice, o tyle w oświadczeniu zespołu głosującego nie ma żadnej wzmianki na temat tego, co zastąpi edytor graficzny. GIMP na jakim by obecnie etapie rozwoju by nie był trudno jest zastąpić coś równie kompleksowym i rozbudowanym w zakresie obróbki grafiki. Z drugiej strony, być może ta dziedzina rzadko wykorzystywana przez przeciętnego użytkownika. Oczywiście wymienione programy pozostają w repozytoriach i w razie potrzeby można je bez trudu zainstalować w każdej chwili.

Deweloperzy nie zamykają jednak drogi dla GIMPa w następnym wydaniu LTS – zaplanowany na wiosnę 2016 roku LTS 16.04 może na powróc mieć GIMPa w domyślnym obrazie instalacyjnym. Póki co, instalując pod koniec roku 15.10 nie bądźmy zdziwieni niektórymi brakami/zmianami w oprogramowaniu. 

Post navigation

Translate »