Przedpremierowe digiKam 4.9.0

Chociaż najnowsze wydanie menadżera i edytora zdjęć digiKam 4.9.0 można opisać w paru słowach, to najbardziej ekscytująca jest jedna jego cecha – to już ostatnie wydanie przed premierą w pełni przeportowanego do KDE Frameworks 5 digiKam 5.0.0. Tym samym zakończy się żmudny proces blokujący i spowalniający siły deweloperów przed wprowadzaniem innowacyjnych nowych funkcji edytora.

digikam
digiKam 4.9.0
Jak już napisałem, digiKam 4.9.0 to wydanie naprawcze, usuwające parę denerwujących przypadłości. Jak można się dowiedzieć z changeloga naprawiono 33 zgłoszone/wykryte błędy, w tym sporadyczne wysypywanie się programu na openSUSE 13.1, zajmowanie od czasu do czasu 100% czasu CPU i błędy podczas aktywnej korekcji geometrii lensfun. Oprócz tego usprawniono obsługę aparatu Canon 700D oraz obiektywu Canon 18-135mm.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10, Minta 17.1 i pochodnych można zainstalować po dodaniu odpowiedniego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo apt-get update
sudo apt-get install digikam

Paczkujący dla Arch Linuksa i Manjaro zaspali tym razem nieco i w głównym repozytorium nadal widnieje digiKam w wersji 4.7.0. Gdyby jednak się to zmieniło, wystarczy skorzystać z polecenia:

sudo pacman -S digikam 

0

3 komentarze

  1. Nie wiem jak długo będziemy w Archu czekać na DigiKam 4.9 (4.8 sobie z jakichś powodów odpuścili; możliwe nawet, że wersja 4.7 w Archu będzie ostatnią zbudowaną na bibliotekach KDE4, albowiem w zasadzie, to nowego wydania 5 czujemy już oddech na karku), zatem jeśli komuś zależałoby na instalacji tej aplikacji w tej wersji, to tutaj: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,288.0.html umieściłem zmieniony PKGBUILD umożliwiający budowę i instalację tej wersji digikama (oraz innych aplikacji, które wraz z nim są budowane).

  2. digikam 4.9 trafił do repozytoriów Archa, zatem nie ma potrzeby stosowania mojego PKGBUILDu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.