Linux Mint Debian Edition 2 w dwóch kopiach

Chociaż Linux Mint zbudowany z wykorzystaniem Ubuntu święci triumfy i zyskał sobie ogromną rzesze fanów i miłośników, to Linux Mint Debian Edition też ma się dobrze. Wersja miętówki osadzona w realiach testowego Debiana wymaga od użytkowników większej czujności i zaangażowania i nie jest polecana dla początkujących. Niejmiej, potrafi się odwdzięczyć szybszym działaniem i nowszymi pakietami w porównaniu do wersji powiązanej z Ubuntu. Właśnie możemy świętować pojawienie się LMDE 2 Betsy w dwóch kopiach – ze środowiskiem MATE oraz Cinnamon.

lmde
LMDE Cinnamon
LMDE 1 było „prawie” wydaniem ciągłym, którego nie musieliśmy instalować raz na sześć miesięcy jak innych dystrybucji cyklicznych. LMDE 2 kończy z tą tradycją i jego paczki bazowe będą zawsze związane z Debian Jessie, obecnie zamrożonym i przyszłym wydaniem stabilnym Debiana. Jednak otrzymamy aktualizacje, łatki i poprawki na bieżąco, jak również trafią tam rozwijane komponenty środowiskowe Minta (które po przetestowaniu lądują również w aktualizacjach dla wydania Mint 17.x). Tym samym użytkownicy LMDE otrzymują z marszu (czy chcą, czy nie) to co najnowsze, natomiast użytkownicy Minta 17.x muszą na aktualizacje zaczekać. Co z tym idzie, cały czas mają nieco starszą bazę oprogramowania (pominając PPA).

lmde
LMDE MATE
Również w LMDE częściej natkniemy się na ew. błędy i niespójności (stąd też zalecenia, by nowicujesze trzymali się z daleka od tej dystrybucji). Widać to doskonale po ogłoszeniu najnowszej wersji LMDE 2 Betsy. Strona opisująca zmiany opiewa głównie… Napotkane do tej pory niedociągnięcia i problemy. Jednocześnie nie została jeszcze jednocześnie ustalona forma aktualizacji (bezpiecznej) z LMDE 1 do LMDE 2 i wszyscy, którzy taką aktulizację chcieliby przeprowadzić muszą zaczekać na informacje.

Obrazy iso z wersjami 32/64bit znajdziemy pod tym adresem

0

1 Response

  1. Jednocześnie nie została jeszcze jednocześnie ustalona forma
    aktualizacji (bezpiecznej) z LMDE 1 do LMDE 2 i wszyscy, którzy
    taką aktulizację chcieliby przeprowadzić muszą zaczekać na informacje.

    Damn. Że też musiałem to przeczytać już po tym, jak u siebie zaktualizowałem 1-kę do 2-ki przez prostą podmianę repozytoriów… 😀

    Nie, nic nie wybuchło. Tak, pojawiły się nierozwiązywalne problemy w zależnościach, dwa, nie udało mi się rozwiązać tego z Wine. Poza tym działa miodnie (tylko Cinnamon jakoś niespecjalnie chce działać stabilnie, muszę go restartować parę razy dziennie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.