Kadrów klejenie z Bracket 1.0.0

Technika HDR nie ma szczęścia do Linuksa – lub na odwrót. Efektowne łączenie zdjęć o różnej ekspozycji w jeden kadr o sporej rozpiętości tonalnej doczekało się dosłownie paru pozycji dla naszego systemu, choć trzeba przyznać, że dość kompleksowo ogarniających ten temat – Luminance HDR, Hugin, Macrofusion, Fotoxx, Darktable, digiKam. Do tej listy można dorzucić również zamknięty, ale darmowy program Bracket. Ten zagubiony w odmętach internetu edytor podchodzi do tworzenia HDRów dość specjalistycznie, choć bez efektownych algorytmów znanych z Luminance HDR.

bracket
Bracket 1.0.0beta
Bracket opiera się na prostej koncepcji. Główne okno służy do wyświetlania miniaturek i nawigacji pomiędzy lokalizacjami ze zdjęciami, by użytkowników mógł wybrać te kadry, które mają posłużyć do stworzenia obrazu HDR. Do tego celu musimy oczywiście posiadać odpowiednio wykonane zdjęcia ze stopniową zmianą ekspozycji (lub wywołać je w ten sposób w dedykowanym edytorze RAW). Do kompletu dostajemy możliwość analizowania, kalibrowania, kadrowania i obracania stworzonych sklejek HDR. Mało tego, Bracket pozwoli na dość podstawowe mapowanie tonów. Trzeba w tym momencie nadmienić, że docelowym formatem jaki próbuje stworzyć Bracket to .exr oraz .hdr. Mapowanie tonów, czyli wykorzystanie zawartych w tych formatach dodatkowych danych bitowych per piksel, to jednak funkcja potraktowana w Bracket po macoszemu i o wiele lepiej taką operację (edycję wynikowego openEXR) przeprowadzimy np. w Darktable.

bracket
Bracket 1.0.0beta
Jak posługiwać się programem? O wyborze zdjęć już wspomniałem. Następnie wybieramy opcję Create HDR (ctrl + e). Pojawi się okno z kilkoma podstępnymi pytaniami, którymi określimy stopień automatyki określającej charakterystykę tonalną kadrów (sRGB, linearna, obliczna na podstawie kadrów lub użycie wcześniej wyliczonej), ilość kroków w zmianie ekspozycji pomiędzy zdjęciami (1F, 1/3F, 2/3F lub wyliczana na podstawie czasu ekspozycji z danych EXIF). Do tego możemy włączyć redukcję szumu oraz wyrównywanie zdjęć. Gotowe. Podgląd który się nam pokaże to dość surowy i mało kontrastowy zlepek ze zdjęć które wskazaliśmy. Możemy go zapisać i przekazać do dalszej obróbki (np. we wspomnianym Darktable), lub spróbować wyregulować nieco Tonemapping (ctrl + t) i zapisać efekt jako jpg/tiff (uwaga, odbędzie się to ze stratą ilości bitów opisujących każdy piksel), lub .exr/.hdr. Gotowe.

To przepis jak na skróty wykonać openEXR. Oprócz tego będziemy mogli zdjęcia obracać, kadrować, wymiarować i zwiększać/zmniejszać ekspozycję podglądu. Bracket potrafi również przeprowadzić masowe klejenie kadrów (Batch Create HDR).

Programy możemy pobrać ze strony projektu. Archiwum z binarką musimy rozpakować w dogodne dla nas miejsce (np. ~/Programy) i kliknąć dwukrotnie na programie Bracket.
 

4 komentarze

 1. Wady nie radzi sobie z plikami DNG oraz TIFF 16-bit.
  Jedyne co odczytał to jpg.
  Nieco dziwne kolory.
  Test pod Windows 8.1 64-bit 😉

 2. Ciekawe jest zliczanie komentarzy do każdego z artykułów.
  Teraz były tylko dwa (ten jest trzeci) a przy tytule artykułu pojawia się słowo multum odzewów 🙂
  Multum to według mnie powyżej 10 komentarzy a poniżej tej liczby powinna się pojawiać cyfra np. 2 , 3 , 5 itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.