przystajnik

Kadrów klejenie z Bracket 1.0.0

Technika HDR nie ma szczęścia do Linuksa – lub na odwrót. Efektowne łączenie zdjęć o różnej ekspozycji w jeden kadr o sporej rozpiętości tonalnej doczekało się dosłownie paru pozycji dla naszego systemu, choć trzeba przyznać, że dość kompleksowo ogarniających ten temat – Luminance HDR, Hugin, Macrofusion, Fotoxx, Darktable, digiKam. Do tej listy można dorzucić również zamknięty, ale darmowy program Bracket. Ten zagubiony w odmętach internetu edytor podchodzi do tworzenia HDRów dość specjalistycznie, choć bez efektownych algorytmów znanych z Luminance HDR.

bracket

Bracket 1.0.0beta

Bracket opiera się na prostej koncepcji. Główne okno służy do wyświetlania miniaturek i nawigacji pomiędzy lokalizacjami ze zdjęciami, by użytkowników mógł wybrać te kadry, które mają posłużyć do stworzenia obrazu HDR. Do tego celu musimy oczywiście posiadać odpowiednio wykonane zdjęcia ze stopniową zmianą ekspozycji (lub wywołać je w ten sposób w dedykowanym edytorze RAW). Do kompletu dostajemy możliwość analizowania, kalibrowania, kadrowania i obracania stworzonych sklejek HDR. Mało tego, Bracket pozwoli na dość podstawowe mapowanie tonów. Trzeba w tym momencie nadmienić, że docelowym formatem jaki próbuje stworzyć Bracket to .exr oraz .hdr. Mapowanie tonów, czyli wykorzystanie zawartych w tych formatach dodatkowych danych bitowych per piksel, to jednak funkcja potraktowana w Bracket po macoszemu i o wiele lepiej taką operację (edycję wynikowego openEXR) przeprowadzimy np. w Darktable.

bracket

Bracket 1.0.0beta

Jak posługiwać się programem? O wyborze zdjęć już wspomniałem. Następnie wybieramy opcję Create HDR (ctrl + e). Pojawi się okno z kilkoma podstępnymi pytaniami, którymi określimy stopień automatyki określającej charakterystykę tonalną kadrów (sRGB, linearna, obliczna na podstawie kadrów lub użycie wcześniej wyliczonej), ilość kroków w zmianie ekspozycji pomiędzy zdjęciami (1F, 1/3F, 2/3F lub wyliczana na podstawie czasu ekspozycji z danych EXIF). Do tego możemy włączyć redukcję szumu oraz wyrównywanie zdjęć. Gotowe. Podgląd który się nam pokaże to dość surowy i mało kontrastowy zlepek ze zdjęć które wskazaliśmy. Możemy go zapisać i przekazać do dalszej obróbki (np. we wspomnianym Darktable), lub spróbować wyregulować nieco Tonemapping (ctrl + t) i zapisać efekt jako jpg/tiff (uwaga, odbędzie się to ze stratą ilości bitów opisujących każdy piksel), lub .exr/.hdr. Gotowe.

To przepis jak na skróty wykonać openEXR. Oprócz tego będziemy mogli zdjęcia obracać, kadrować, wymiarować i zwiększać/zmniejszać ekspozycję podglądu. Bracket potrafi również przeprowadzić masowe klejenie kadrów (Batch Create HDR).

Programy możemy pobrać ze strony projektu. Archiwum z binarką musimy rozpakować w dogodne dla nas miejsce (np. ~/Programy) i kliknąć dwukrotnie na programie Bracket.
 

Post navigation

4 comments for “Kadrów klejenie z Bracket 1.0.0

 1. Marek
  7 kwietnia, 2015 at 15:40

  Wady nie radzi sobie z plikami DNG oraz TIFF 16-bit.
  Jedyne co odczytał to jpg.
  Nieco dziwne kolory.
  Test pod Windows 8.1 64-bit 😉

 2. Komhir
  7 kwietnia, 2015 at 16:33

  Dodać „s” i będzie całkiem inny program

 3. Marek
  9 kwietnia, 2015 at 7:32

  Ciekawe jest zliczanie komentarzy do każdego z artykułów.
  Teraz były tylko dwa (ten jest trzeci) a przy tytule artykułu pojawia się słowo multum odzewów 🙂
  Multum to według mnie powyżej 10 komentarzy a poniżej tej liczby powinna się pojawiać cyfra np. 2 , 3 , 5 itd.

 4. 10 kwietnia, 2015 at 19:39

  Cóż, taka licentia poetica autora tej witryny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »