Silentcast 2.0 – cały pulpit w jednym GIFie

Pomimo pojawiania się coraz to nowszych formatów graficznych (np. WebP), stary dobry GIF nie daje zapomnieć o sobie. Choćby z racji jego olbrzymiej popularności, możliwości tworzenia animacji oraz rozsądnemu kompromisowi proporcji jakości (max. 256 kolorów) do objętość pliku graficznego. Dlatego nie należy się dziwić ciągle powstającym programom dedykowanym wykorzystaniu formatu gif do przeróżnych celów. Tym razem spotkamy się z Silentcast, który pozwoli nam na wykonanie atrakcyjnego screencasta całego naszego pulpitu lub pojedynczego okna, z finalnym zapisem animacji gif lub wideo webm/mp4.

silentcast
Silentcast 2.0
Silentcast bez zbędnego filozofowania robi to, co opisano powyżej. Po jego uruchomieniu ujrzymy proste okno wyboru docelowych plików wynikowych (gif, webp, mp4) oraz źródła z którego ma zostać wykonana animacja. Może to być zrzut całego pulpitu (i dziejących się na nim rzeczy), wybranego okna, lub wskazanego obszaru pulpitu i to ze wskazaną częstotliwością (Frames per second). I tyle, gotowe. Silentcast będzie cyklicznie wykonywał zrzuty ekranu/obszaru i zapisywał je we wskazanym katalogu jako pliki PNG. Gdy zakończymy sesję i klikniemy na wskaźnik w zasobniku systemowym, program przejdzie do tworzenia wybranych przez nas plików (gif/mp4/webm). Może to chwilę potrwać, gdyż każda klatka PNG musi zostać przekonwertowana do formatu GIF. Nic prostszego, a objętość tak utworzonej animacji może zaskoczyć. Nie do przecenienia jest też fakt masowego wsparcia i obsługi tego formatu – nie ma chyba przeglądarki (czy to graficznej, czy www), która ignorowałaby GIF.

Użytkownicy Ubuntu 14.04/14.10, Minta 17.1 i pochodnych znajdą program w repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:sethj/silentcast
sudo apt-get update
sudo apt-get install silentcast

W Manjaro i Arch Linuksie wykorzystujemy repozytorium AUR:

yaourt -S silentcast
 

0

1 Response

  1. Wspaniałą koncepcją jest zapisywanie filmów z pulpitu jako GIF, ale mogłaby się przydać opcja ograniczenia ilości kolorów, której nie widzę w załączonym zrzucie. Po zmniejszeniu liczby kolorów GIF odwdzięcza się bardzo zauważalnym zmniejszeniem rozmiaru pliku. Ogólnie zacna rzecz. Fajne ciekawostki popularyzujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.