GIMP, Instagram i filtry

To zaskakujące, że w czasach świetności serwisu Instagram umożliwiającego specyficzne hostowanie zdjęć, nie upowszechniły się „instragramowe” filtry graficzne dla GIMPa. Paczka z nimi krąży w internecie już od jakiegoś czasu, jednak wymaga ciągłego odkrywania na nowo. Stąd też dla wszystkich zainteresowanych – oto jak w GIMPie automatycznie przerobić zdjęcia na wedługo jednego z 22 filtrów inspirowanych wspomnianym serwisem.

instagram
GIMP Instagram
Specyfika filtrów instagramowych stworzyła odrębny gatunek i sposób prezentacji zdjęć. Nie są one jakimś przełomem, ani wybitnym osiągnięciem wysublimowanych alogrytmów obróbki grafiki. Ale są ładne i estetyczne, a na dodatek dzięki niepozornemu archiwum tar.gz (lub zip) możemy teraz przekonać się o ich wyjątkowości również w edytorze GIMP. Znajdziemy tam 22 efekty z artystycznym zacieciem. Wszysko co musimy zrobić aby je wykorzystać, to po otworzeniu obrazu udać się do menu Filtry -> Instagram i wybrać jeden z dostępnych tam styli obróbki.

Rzeczona paczka została stworzona w wyniku translacji na potrzebny GIMPa implementacji filtrów w wiodących edytorach, jak też zebranie filtrów wykonanych wcześniej przez kogoś. Dostępne są one na stronie autora paczki, jak też na gimp-registry. Są one zgodne (filtry) co najmniej z GIMPem 2.8.14, a wszystko co musimy zrobić, by je wypróbować to:

cd ~/.gimp-2.8/plug-ins
wget http://registry.gimp.org/files/gimp_instagram_effects.zip
unzip gimp_instagram_effects.zip
rm gimp_instagram_effects.zip

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.