przystajnik

Xfce 4.12 na początek marca

Tak, brzmi to jak tytuł-zjawa, lecz po długotrwałym pozornym letargu do działań ofensywnych obudzili się deweloperzy świetnego środowiska graficznego Xfce. Zachowawcza i tradycyjna wariacja wyglądu pulpitu, uwielbiana przez spore rzesze użytkowników jak też przez deweloperów dystrybucji, ostatnie wydanie miała niemal trzy lata temu (Xfce 4.10). Jednak nie oznacza to tego, że przez ten okres nic się w kwestii rozwoju nie działo – powoli, stopniowo, poprawiano, łatano, ulepszano… Lecz bez parcia na szybkie wydania i kolejne numerki wersji. Gdy już niemal wszyscy pogodzili się z takim stanem rzeczy i standardowo uzupełniali swoje instalacje o dodatki z niestabilnej linii Xfce 4.11, deweloperzy uknuli wydanie stabilnego Xfce 4.12.

Manjaro 0.8.7 z Xfce

Manjaro 0.8.7 z Xfce

Wpis nawołujący do powszechnego ruszenia i doprowadzenia komponentów systemu do stanu umożliwiającego wydanie pojawił się na liście dyskusyjnej. Cieszy tak stanowcze postawienie sprawy, bowiem do tej pory deweloperzy pytani przez użytkowników na kiedy planują wydanie 4.12, odpowiadali filozoficznie „będzie kiedy będzie”. Wytyczony termin na koniec lutego – początek marca 2015 roku wydaje się być w zasięgu, gdyż jedyne co pozostało to kosmetyka poszczególnych elementów środowiska, jak te usunięcie paru drobnych błędów oraz uzupełnienie tłumaczeń.

Czego można się spodziewać po 4.12? Szczegółowa lista planowanych zmian i poprawionych błędów znajduje się pod tym adresem. Od strony użytkownika z pewnością środowisko zyska drobne, ale użyteczne poprawki, jak też nowy domyślny temat graficzny, ale nie spodziewajmy się przełomu na miarę przejścia z GNOME 2.xx na 3.xx. Na dodatek, 4.12 nie otrzyma jeszcze pełnego wsparcia dla GTK3.

Niemniej, będzie to kolejny ważny krok na kolejne lata i istotne wydanie dla wielu dystrybucji, które opierają swoją filozofię o nieinwazyjne, bogate w opcje, ale jednak tradycyjne środowisko graficzne (Xubuntu, Mint Xfce, Manjaro, ChaletOS i wiele, wiele innych). A pierwszym poważniejszym testem dla 4.12 będzie z pewnością Xubuntu 15.04 oraz Manjaro, gdzie to środowisko zostanie najprędzej wdrożone. 

Post navigation

Translate »