Xfce 4.12 na początek marca

Tak, brzmi to jak tytuł-zjawa, lecz po długotrwałym pozornym letargu do działań ofensywnych obudzili się deweloperzy świetnego środowiska graficznego Xfce. Zachowawcza i tradycyjna wariacja wyglądu pulpitu, uwielbiana przez spore rzesze użytkowników jak też przez deweloperów dystrybucji, ostatnie wydanie miała niemal trzy lata temu (Xfce 4.10). Jednak nie oznacza to tego, że przez ten okres nic się w kwestii rozwoju nie działo – powoli, stopniowo, poprawiano, łatano, ulepszano… Lecz bez parcia na szybkie wydania i kolejne numerki wersji. Gdy już niemal wszyscy pogodzili się z takim stanem rzeczy i standardowo uzupełniali swoje instalacje o dodatki z niestabilnej linii Xfce 4.11, deweloperzy uknuli wydanie stabilnego Xfce 4.12.

Manjaro 0.8.7 z Xfce
Manjaro 0.8.7 z Xfce
Wpis nawołujący do powszechnego ruszenia i doprowadzenia komponentów systemu do stanu umożliwiającego wydanie pojawił się na liście dyskusyjnej. Cieszy tak stanowcze postawienie sprawy, bowiem do tej pory deweloperzy pytani przez użytkowników na kiedy planują wydanie 4.12, odpowiadali filozoficznie „będzie kiedy będzie”. Wytyczony termin na koniec lutego – początek marca 2015 roku wydaje się być w zasięgu, gdyż jedyne co pozostało to kosmetyka poszczególnych elementów środowiska, jak te usunięcie paru drobnych błędów oraz uzupełnienie tłumaczeń.

Czego można się spodziewać po 4.12? Szczegółowa lista planowanych zmian i poprawionych błędów znajduje się pod tym adresem. Od strony użytkownika z pewnością środowisko zyska drobne, ale użyteczne poprawki, jak też nowy domyślny temat graficzny, ale nie spodziewajmy się przełomu na miarę przejścia z GNOME 2.xx na 3.xx. Na dodatek, 4.12 nie otrzyma jeszcze pełnego wsparcia dla GTK3.

Niemniej, będzie to kolejny ważny krok na kolejne lata i istotne wydanie dla wielu dystrybucji, które opierają swoją filozofię o nieinwazyjne, bogate w opcje, ale jednak tradycyjne środowisko graficzne (Xubuntu, Mint Xfce, Manjaro, ChaletOS i wiele, wiele innych). A pierwszym poważniejszym testem dla 4.12 będzie z pewnością Xubuntu 15.04 oraz Manjaro, gdzie to środowisko zostanie najprędzej wdrożone. 

13 komentarzy

 1. Śzykuje nam się prawdziwe święto 😉
  Używam i uważam za najlepszy “pultpit” ze wszystkich. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi z Linux Mint.

 2. 3 lata temu, gdy został wydany, zapewne byłby najlepszym wyborem, ale teraz… Przetestuję napewno, ale czy zostanę to już nie wiem. Ta konfigurowalność mnie wręcz przeraża. Nie mam pojęcia do czego służą konkretne opcje i tak jakoś nie przejżyście to jest zrobione. Dla mnie najlepszym środowiskiem jest i będzie Pantheon z elementaryOS Freya. Mimo, że w wersji beta to zachwyca mnie swoją stabilnością (jest lepiej niż z Unity), responsywnością, wyglądem oraz małym zapotrzebowaniem na RAM (375 MB po starcie).

 3. A wiesz może jak włączyć Pantheon na Linux Mint? Ściągnąłem paczki, zainstalowałem, ale nie wiem jak włączyć. Próbowałem przez menadżer sesji, wylogowanie i powtórne logowanie i nic.

 4. @komhir:disqus To środowisko jest starsze od GNOME, projekt rozpoczęto w ’96 roku, a w ’97 wydano już wersję 2.0. Mimo faktycznie bogatych opcji konfiguracyjnych, nie jest wcale taki straszny, ja używam od bardzo dawna i nie narzekam.
  @mik Trudno stwierdzić w czym problem, jednak z tego co zauważyłem, to Pantheonu nie ma w oficjalnym repozytorium Minta, zapewne ściągałeś z zewnętrznych źródeł, a miętowy system jest specyficzny i może nie być kompatybilny.

 5. Środowisko wybierasz z poziomu managera logowania (czy jak to tam się nazywa).

 6. Próbowałem z menadżera logowania i nie ma tam takiej opcji. Jest tylko ostatnia sesja, xfce.

 7. Oby nie działa jak 4.11 (w Manjaro), na stanowiskach produkcyjny szybciutko zrobiłem downgrade do 4.10, to jeden z elementów dla których ..szybciutko potem zrobiłem downgrade z Manjaro do natywnego Arch 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.