przystajnik

Więcej pary w Ubuntu 12.04/14.04

Steamowi gracze na swoim stanowisku całodobowym nie potrzebują całego systemu operacyjnego, który marnuje tylko zasoby maszyny na niepotrzebne komponenty typu panel, menadżer plików, itp. Dlatego Valve stworzyło projekt odpowiednio skrojonego SteamOS, a jednym z jego elementów jest sesja która po zalogowaniu się użytkownika ogranicza się jedynie do wyświetlenia klienta Steam w trybie pełnego okna. Bo czego wytrawnym graczom potrzeba więcej…

steam

Sesja Steam na pełnym ekranie

Istnienie tej sesji możemy wykorzystać już teraz na naszym komputerze (o ile używamy Ubuntu). Ten trick to nie tylko fanaberia, ale i realny skok jakości w przypadku bardziej wymagających gier – oczywiście jeżeli nasz komputer wymaga takich optymalizacji (np. mamy mniej pamięci lub słabszy procesor by dzielić się nimi z elementami typowego pulpitu linuksowego). Aby skorzystać z odpowiednio spreparowanej sesji Steam i to w Ubuntu (a konkretnie Ubuntu 12.04/14.04) bez instalowania całego SteamOS, wystarczy na samym początku zainstalować na swoim koncie klienta Steam (jeżeli go jeszcze nie mamy):

sudo apt-get install steam

A następnie dodać odpowiednie repozytorium PPA, z które doinstalujemy kolejne wymagane paczki zamieniające nasz komputer w namiastkę Steam Machines:

sudo apt-add-repository ppa:mdeslaur/steamos
sudo apt-get update
sudo apt-get install steamos-compositor steamos-modeswitch-inhibitor steamos-xpad-dkms

Teraz pozostaje nam wylogować się i na ekranie logowania wybrać odpowiednią sesję, by żadne elementy systemu nie rozpraszały nas podczas rozgrywki.

Post navigation

Translate »