przystajnik

Październikowy Steam linuksowy

Jak co miesiąc Valve opublikowało statystyki dotyczące najpopularniejszej cyfrowej platformy dystrybucji gier. Nas oczywiście interesuje najbardziej kondycja braci linuksowej korzystającej z bogactwa oferty sklepu Steam dla wolnego systemu (i jednocześnie SteamOS). A tu tendencja jest od jakiegoś czasu zwyżkowa – w październiku wyliczono, że na cały ogół (przetestowanych) kont na Steamie, 1.18% z nich jest użytkowanych pod Linuksem. Jednocześnie uważni obserwatorzy zauważą dziwne machinacje z numerami w tych statystykach. Ubiegły wykaz opiewał na 1.16% użytkowników Linuksa na Steamie. W tym miesiącu Valve deklaruje wzrost liczby tych użytkowników o 0.12% (0.16% zliczając wzrost udziałów poszczególnych dystrybucji) i… wspomniane 1.18% ogółu. Prosta matematyka nie pomaga w zrozumieniu sposobu przeliczania tych procentów, jedynym wytłumaczeniem może być zmienna liczba aktywnych kont.

Jakby jednak na to nie patrzeć, postęp jednak jest i jakaś część graczy ponownie przekonała się do Linuksa. A może bardziej przekonuje się do gier, które pojawiają się w ofercie sklepu Steam. Ostatni czas był ciekawy i obfitujący w pozycje które mogły zadowolić bardziej wybrednych graczy, trzymających do tej pory na osobnej partycji Windowsa na potrzeby rozgrywki. Premiery dla Linuksa takich tytułów jak Counter-Strike: GO, Dead Island, Borderlands 2, Borderlands Pre-Sequel, Transistor i parę innych to nie lada gratka dla fanów rozrywki.

Post navigation

3 comments for “Październikowy Steam linuksowy

 1. john.doe
  2 listopada, 2014 at 15:04

  Ja teraz męcze Dead Island. Jak na razie wszystko śmiga tak jak powinno 🙂 Dzięki Ci Valve za SteamOS, bo dzięki temu gracze linuksowi mają w co grać. Ja najbardziej czekam na Project CARS.

 2. X
  4 listopada, 2014 at 15:01

  Steam na stanie sięporażką jeśli porty gier będą dalej takiej jakości jak są obecnie.
  Wormsy (crush za każdym razem), X-Com (debian testing 64-bit nie działa) itd.

  Podsumowując około 30% zakupionych przezemnie tytułów nie działa w ogóle lub trzeba robić jakieś workaroundy,
  tylko dlatego, że twórcy przewidzieli iż gra ma chodzić tylko na Ubuntu

 3. Bo(o)t manager
  6 listopada, 2014 at 22:27

  Wasteland 2 też działa bez problemu, może wreszcie linux się trochę spopularyzuje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »