Statystki Steam za sierpień – Linux zniżkuje

Sierpniowe statystyki cyfrowej platformy dystrybucji gier Steam ponownie redefiniują obraz sceny użytkowników tej formy nabywania i gromadzenia gier. Tym razem, po raz kolejny nie doczekaliśmy się jakiejś zwyżki w liczbie użytkowników Linuksa. Nawet gorzej, ogół systemów linuksowych zanotował spadek do 1.06% w całościowej liczbie aktywnych kont. Niemniej, musimy wziąć pod uwagę metodologię przeprowadzania tej statystyki. Wyliczenia tworzone są bowiem w oparciu o wylosowanych użytkowników, którzy muszą potwierdzić chęć uczestnictwa w takim spisie. Jednak od początku istnienia Steama i wyrażeniu chęci na bycie wylosowanym, nie zostałem ani raz poinformowany o wybraniu mnie jako jednostki reprezentującej jakieś trendy na Steamie. Można to zrzucić na karb mojego ogólnego pecha w grach losowych, jednak daje to też jakieś wyobrażenie o chwiejności tych procentów.

steam
Steam – sierpień 2014
W skrócie wygląda to tak – w sierpniu 2014 roku użytkowników Windowsa na Steamie przybyło o 0.10%, użytkowników OS X ubyło o 0.02% a graczy linuksowych ubyło o 0.05%. Ta fluktuacja może nie poraża, ale jak powiedział ktoś mądry – ‚ziarnko do ziarnka…’. Tendencja spadkowo – stagnacyjna szczególnie dziwi to w kontekście coraz większej ilości gier linuksowych, które uruchomimy natywnie na naszym systemie (no dobrze, poza wpadkami w postaci Wiedźmina 2, który dopiero po poprawkach zaczyna być grywalnym tytułem).

Ciekawie też wygląda przepływ użytkowników pomiędzy wersjami poszczególnych systemów. W przypadku Linuksa nie ma zdziwienia – większość gromadzi się wokół najnowszych wydań i tym samym Ubuntu 14.04.1 LTS 64bit notuje wzrost o 0.43% użytkowników. W przypadku OS X też jest wyraźne trend przesiadania się graczy na najnowszą ofertę ze stajni Apple i użytkowników OS X 10.9.4 64 bit przybyło o 1.16%. No i teraz Windows, gdzie do góry w statystykach pnie się też najnowszy Windows 8.1 64bit (1.26%), od którego tak negatywnie i kategorycznie próbowało się odciąć Valve (właściciel platformy Steam). Wszystkie te zmiany odbywają się oczywiście kosztem procentów starszych systemów. I ciekawostka – patrząc na tabelkę, który z systemów posiada najwięcej odmian (dystrybucji)? Nie, nie Linux ganiony za fragmentację i rozmienianie się na niestworzone ilości dystrybucji, lecz… Windows (10 odmian).

Jak zachęcić graczy do korzystania ze Steama? Tu raczej nie ma nic do rzeczy stara gwardia linuksowa, w której większość osób ma w głębokim poważaniu rozrywkę w postaci gier. Potrzebna jest propagacja Linuksa na urządzeniach dostępnych użytkownikowi bezpośrednio z zainstalowanym systemem (i z odnośnikiem do Steama). To mogą zmienić tylko Steam Machines, o ile Valve nie zaliczy jakiejś gigantycznej wpadki. Lub najzwyczajniej prześpi koniunkturę i zapotrzebowanie (wszak Windows 9 już tuż tuż). 

0

3 komentarze

  1. Mam konto na Steamie, ale to głównie z czystej ciekawości. Jestem jednak starej daty i lubię kupić grę, niż ja „licencjonować”. Dlatego zaopatruję się głównie w Humble Store + akcje Humble Bundle, lub bezpośrednio od twórców – bez DRM, na wszystkie możliwe platformy (również mobilne), otrzymując jednocześnie… kod Steam. Tak ogólnie odkąd na stałe przesiadłem się na Ubuntu, wróciłem to tandemu konsole do grania + komputer do pracy. Oczywiście PC to nadal mekka tytułów niezależnych, ale coraz częściej pojawiają się porty konsolowe. Choć przyznam, że odkąd używam w kliencie Steam trybu Big Picture jakoś chętniej ogrywam sobie moją „kupkę wstydu”.

  2. Myślę, że Steam już przespał SteamBox. Większość graczy gra w DRM free. Ostatnia gra jaką grałem to Flatout z gog i oczywiście pod Linuksem. Linuksowy klient Steam ma masę błędów, np.: gry zajmujące zero bajtów; przy oglądaniu filmiku z gry/reklamy gry, aby wróci do poprzedniej stron trzeba kliknąć prawym klawisze i wybrać „back” – „strzałka w lewo” nie działa; odpalasz grę i wyskakuje błąd (w wersji DRM free wszystko działa). No i oczywiści Steam ma ubogą kolekcję gier linuksowych tj. z moje cyfrowej kolekcji 2/3 gier dział pod Linuksem a tylko 1/3 w linuksowym kliencie od Valve. Szkoda.

  3. Napisałeś ongi tekst pt. „Graczy nie ciągnie do Linuksa”. Teraz widać, że linuksiarzy nie ciągnie do grania…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.