Legenda powraca – UFRaw 0.20 z obsługą X-Trans

Pierwszy program dla Linuksa, który umożliwiał komfortowe wywoływanie surówki z matryc aparatów fotograficznych. To suche fakty nt. UFraw. Natomiast nic nie odda tych wszystkich godzin spędzonych podczas obrabiania przy jego pomocy setek, jeśli nie tysięcy kadrów, gdy ktoś tak jak autor właśnie od UFRaw zaczynał przygodę z cyfrową fotografią. Jednak na bok sentymenty. Program ostatnio przechodzi jednak etap czasowych hibernacji i od czasu do czasu autorzy raczą nas nową wersją z niewielką ilością poprawek. Po ponad półtora roku ciszy otrzymaliśmy prezent w postaci UFRaw 0.20.

ufraw
UFRaw 0.20 z X-Trans w standardzie
Jedyną zmianą w tym wydaniu jest obsługa matryc X-Trans, czyli matryc wymyślonych i stosowanych w swoich aparatach przez innowacyjne Fuji. Wbrew pozorom nie jest to błahostka, gdyż wiele programów zarówno płatnych jaki i wolnych od lat zmaga się ze specyficznym filtrowaniem stosowanym w tych matrycach. W efekcie niektóre programy nadal nie obsługują RAW z X-Trans, inne obsługują je ułomnie, a użytkownikom aparatów Fuji pozostaje bardzo zawężony zakres możliwości skutecznej obróbki swoich kadrów (do tej pory najpopularniejsza była konwersja do TIFF 16bit i dalsza obróbka w tym bezstratnym formacie). Koniec końców, światełko w tunelu pojawiło się wraz z obsługą X-Trans przez dcraw, programu na którym bazuje lub korzysta większość silników wywołujących RAW w rozbudowanych programach.

Cała reszta UFRaw pozostaje bez zamian, w związku z czym skorzystamy z pełnej mocy wszystkich rdzenie naszego CPU, korekty geometrii obiektywów LensFun, exportu bezpośrednio do GIMPa oraz pozostałych typowych funkcji jak ekspozycja, balans bieli, odszumianie, krzywe, itp. Bardziej wymagający znajdą zastosowanie dla tekstowego narzędzia ufraw-batch, które umożliwia obróbkę wsadową większej ilości kadrów z nieco bardziej rozbudowanymi parametrami niż analogiczne wywoływanie ich za pomocą dcraw.

Użytkownicy Ubuntu 14.04, Minta 17 oraz pochodnych znajdą program w repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install ufraw gimp-ufraw ufraw-batch

W Manjaro oraz Arch Linuksie program powinien znaleźć się niedługo w głównym repozytorium.
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.