LiVES 2.2.6 żyje

Aktualizacja za aktualizacją i rozbudowany edytor wideo LiVES dotarł do wersji 2.2.6. Ten ciekawy program to nie tylko typowy edytor ale i narzędzie dla VJ, co umożliwia kontrolę nad przeróżnymi efektownymi pokazami na żywo. Niemniej, LiVES stoi nieco na uboczu głównego nurtu obecnych trendów w programach tego typu. Są narzędzia zarówno bardziej rozbudowane od niego jak choćby Lightworks, lub narzędzia nieco prostsze w obsłudze, jak choćby Openshot. Innymi słowy, LiVES jest dość specyficzny.

lives
LiVES – Clip Editor – na razie jest przejrzyście
W edytorze mamy możliwość pracy na pojedynczym klipie (Clip Editor) lub przełączenia się na Multitrack Mode. Różnica jest zasadnicza, podczas gdy w pierwszym przypadku stosujemy przeróżne efekty dla pojedynczego klipu, o tyle w drugim trybie pracy sprawy się komplikują i pojawia się całe mnóstwo dodatkowych możliwości. Istota korzystania z LiVES polega na wyborze zakresu klatek dla których chcemy zastosować konkretny efekt z puli całego mrowia efektów. Multitrack poszerza te możliwości o typowe wielościeżkową obróbkę wideo, stosowanie przejść pomiędzy ścieżkami, przeróżnych filtrów, itp. Materiałem wejściowym dla LiVES może być niemal dowolny plik wideo, obraz z kamery (całość machinacji z obrazem można przeprowadzać na żywo) lub streaming wprost np. z Youtube. Lista możliwości LiVES zdaje się nie mieć końca.

lives
LiVES – robi się tłoczno
Niemniej pracy nie ułatwia specyficzny interfejs programu, który wydaje się być miszmaszem zaplanowanych stylów i tematu graficznego z naszego pulpitu. Niekiedy ciężko się połapać co do czego służy, gdzie jest przycisk, itp. Być może to kwestia wprawy, ale całości wrażenia nie poprawia marnowanie środka ekranu przez logo programu. Drugim mankamentem jest niekompletne tłumaczenie na język polski, przez co efektu działania niektórych opcji trzeba się domyślać. I co najboleśniejsze – LiVES potrafi się wysypać przy poważniejszym manipulowaniu parametrami filtrów (choć to może zależeć od kompilacji).

Zmiany w wersji 2.2.6 sami autorzy opisują tak:

Version 2.2.6 (16 Aug 2014)
—————————
Fix startup bug (regression) creating config file incorrectly.
Libav compatibility fixes.
Updates for gtk+ >= 3.10.0
Show warning when configured with gtk+ 3.10.x
Add support for freenect camera.
Minor code cleanups.

Jak widać, rewolucji nie ma – nieco poprawek, usprawnienia interfejsu, itp. Pozostaje życzyć sobie na przyszłość jeszcze sprawniejszego interfejsu (czytelniejszego) i mocniejszego trzymania się na nogach przez ten program.

Użytkownicy Ubuntu/Minta i pochodnych znajdą program w repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/lives
sudo apt-get update
sudo apt-get install lives

Dla Arch Linuksa i Manjaro musimy skorzystać z repozytorium AUR:

yaourt -S lives
 

0

2 komentarze

  1. Sorrki, że tutaj to piszę ale u mnie czcionka jaką domyślnie używasz na stronie (Droid Sans) nie posiada polskich znaków i używa ich z czcionki, której określiłeś jako drugą. Wiem, że może u Ciebie dobrze to wygląda ale u mnie na 2 kompach w domu i kilku w pracy nie za bardzo. Po wykasowaniu deklaracji „Droid Sans” i pozostawieniu sans-serif jest OK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.