Photini 14.07.0 i zdjęcia z terenu

Zawsze się zastanawiałem, dlaczego twórcy programów umożliwiających edycję geotagów, radośnie zakładają, że każdy fotograf dysponuje odpowiednimi danymi GPS. I w rezultacie prawie żaden program nie pozwala na najzwyczajniejsze przeciągnięcie zdjęcia w miejsce na mapie, by w ten sposób uzupełnić dane Exif kadru o współrzędne punktu w którym zostało to zdjęcie wykonane. Dlatego niewielki i wydawać by się mogło dość prosty Photini może wnieść wiele uśmiechu w nasz dzień codzienny. Ten edytor nie obejmuje kompleksowo wszystkich danych Exif które można uzupełniać, ale informacje o autorze, tagi, copyright, tytuł, opis i geotagi – to znowuż nie tak mało.

Photini - edycja danych Exif - prościej się już chyba nie da
Photini – edycja danych Exif – prościej się już chyba nie da
Photini jest schludnym programem o łatwo przyswajalnym interfejsie. Po jego uruchomieniu (niestety, na razie nie posiada on ikony i pozycji w menu, odpalamy przez alt+f2 i podając nazwę programu photini) należy wczytać do niego interesujące nas zdjęcia (możemy po prostu je przeciągnąć) i gotowe – rozpoczynamy pracę z programem. Wpisywane dane odnoszą się do aktualnie zaznaczonego zdjęcia, możliwe jest zatem edytowanie grupowe zdjęć (szczególnie przydatne przy wypełnianiu pola autor, copyright). Tytuł, opis, tagi (oddzielone przecinkiem), prawa autorskie, autor – akurat w sam raz aby nie pogubić się w natłoku pól do wypełniania. Kolejne zakładki są jeszcze bardziej interesujące, gdyż ujrzymy tam mapy (Google, Bing, OSM) na które możemy przeciągnąć zaznaczone zdjęcie/zdjęcia. Aby mapa się ukazała, należy oczywiście wcześniej ją pobrać z internetu – przycisk ‘Load Map’. Opcjonalnie Photini umożliwia również eksport otagowanych zdjęć wprost do albumów Flickr lub Picasa. Osoby które będą w stanie spełnić zależność python-gphoto2 będą mogły również wczytać do programu zdjęcia wprost z aparatu.
Photini i mapka z geotagami
Photini i mapka z geotagami

Tak ładnie opisane i umiejscowione w przestrzeni kadry należy zapisać (dołączone do nich zostaną dane Exif z treścią, którą uzupełniliśmy) – ctrl + s.

Oczywiście nie należy zapominać o ustawieniach programu, które choć skromne ułatwią automatyczne wypełnianie praw autorskich, informacji o autorze, oraz decyzję – czy zmiany w Exif dopisywać bezpośrednio do zdjęć, czy do powiązanych z nimi oddzielnych plików.

Jak widzimy, program pomimo swojej niepozorności daje sporo radości głównie za sprawą wspomnianego przeciągania zdjęć na mapę i wypełniania tym samym geotagów o wskazane współrzędne. Niewielka rzecz, a cieszy – nie każdy fotograf wszakże dysponuje GPS’em przy aparacie, a niektórych sprzęgnięcie do tego zadania telefonu z Androidem przyprawia o ból zębów.

Użytkownicy Ubuntu 14.04 i Minta 17 znajdą program w repozytorium PPA Highly Explosive, wystarczy je aktywować i gotowe:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photini

W Manjaro i Arch Linuksie program pojawi się w repozytorium AUR za chwil parę:

yaourt photini 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.