Zdjęcia na Javie: MyJaPhoO

Każdy posiadający bogate zbiory cyfrowych zdjęć, próbował kiedyś zapanować nad taką kolekcją. Tradycjonaliści trzymają się utartego schematu nazwa_wydarzenia+data i tak przechowują swoje kadry, bez zwracania uwagi na tagi, opisy, komentarze, kategorie i inne dodatki pomocne w późniejszym przeszukiwaniu archiwum. A co mają zrobić użytkownicy bardziej wymagający i lubiący porządek wśród zgromadzonych zdjęć? Dla takich osób powstał program o ekstrawaganckiej nazwie MyJaPhoO, który łączy w sobie bogactwo opcji, możliwości tagowania, przeszukiwania, łączenia, grupowania i długo by jeszcze wymieniać. A na dodatek jest on multiplatformowy, bo napisany w Javie.

MyJaPhoO w pełnej krasie
MyJaPhoO w pełnej krasie
Program MyJaPhoO obsługę naszej kolekcji realizuje z zachowaniem kilku ujmujących i przydatnych zasad – przede wszystkim, dane opisujące nasze zbiory gromadzone są w bazie danych, która może być swobodnie przenoszona pomiędzy systemami na których korzystamy z MyJaPhoO. Następnie – zdjęcie zaimportowane do kolekcji pozostają na swoim miejscu, nie są przenoszone lub kopiowane – baza danych odnosi się do oryginalnego położenia plików. Im dalej w program, tym więcej ciekawostek się ujawnia – program obsługuje także pliki wideo. I to ciągle nie koniec – MyJaPhoO umożliwia dodawanie tagów, grupowanie ich w celu późniejszego łatwiejszego wyszukiwania, dodawania ocen dla zdjęć, komentarzy, tytułów. Nie bez znaczenia pozostają też dane EXIF.

Po ogólnym rozejrzeniu się po dość przepakowanym opcjami interfejsie i wykonaniu pierwszych paru importów, dochodzimy do sedna tego, do czego program może być wykorzystywany. Masowe gromadzenie informacji o zdjęciach i wyśmienicie zorganizowane późniejsze grupowanie ich wg. tagów, wyszukiwanie i filtrowanie wg. jakichkolwiek aspektów zdjęcia – tagów, komentarzy, danych EXIF i tak dalej. Dla osób poszukujących tego typu poruszania się po kolekcji – rzecz nie mając precedensu w oprogramowaniu linuksowym.

Jest jednak jeden minus – program nie zadziała z OpenJDk i będziemy potrzebowali Javy prosto od Oracle. Aby jednak nie instalować jej globalnie w systemie, jest sposób aby wykorzystać ją jedynie na potrzeby MyJaPhoO. Do katalogu z zainstalowanym MyJaPhoO rozpakowujemy pobrane JRE ze strony Oracle i poprawiamy plik run.sh podając ścieżkę do lokalnej Javy:

jre1.7.0_51/bin/java

(jre1.7.0.51 to wersja Javy jaką pobraliśmy).

Program w wersji dla większości dystrybucji pobieramy ze strony projektu. Pobrany instalator uruchamiamy (albo dwuklikiem, lub przy pomocy polecenia java -jar). Po zainstalowaniu we wskazanym katalogu, dorzucamy tam wspominaną Javę od Oracle.  

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.