przystajnik

Terminal pogryzł człowieka: ranwhen

Zastanawialiście się, kiedy, jak i ile spędzacie swojego czasu z najlepszym przyjacielem człowieka, czyli komputerem? Teoretycznie zagadnienie brzmi nieciekawie, no bo jak to – ile czasu. Z komputera się korzysta kiedy trzeba i już. Ano właśnie – kiedy trzeba. Sprytny skrypt ranwhen.py zdiagnozuje nam na przestrzeni czasu zapisanego w logach, kiedy najczęściej korzystamy z komputera, jak również przedstawi wykresy miesięcznego czasu pracy na maszynie.

To wszystko zaspokaja oczywiście tylko naszą ciekawość, jak też sankcjonuje istnienie polecenia last. Na dodatek wygląda na tyle atrakcyjnie, że warto nawet rozważyć wrzucenie sobie polecenia ranwhen.py w .bashrc. No bo popatrzcie sami:

Wykres typowego marnowania czasu

Wykres typowego marnowania czasu

Aby stać się posiadaczem ranwhen, należy pobrać archiwum z najnowszą wersją tego programu. Ponieważ całość jest popełniona w języku Python 3, wszystko co trzeba po ściągnięciu zrobić, to rozpakować archiwum do pożądanej lokalizacji (np. ~/Programy), za pomocą terminala udać się w to miejsce i wydać komendę:

./ranwhen.py

Mała rzecz, a uprzyjemnia moment zadumy nad samo istnieniem w obliczu zalewu naszej rzeczywistości przez maszyny elektroniczne. 

Post navigation

Translate »