Moce automatyki w Nomacs 1.6.4
Sukcesywnie wzbogacana w nowe opcje przeglądarka grafiki Nomacs 1.6.4 to z pewnością jeden z bardziej innowacyjnych projektów. Innowacyjny głównie za sprawą opcji udostępniania i synchronizacji w sieci LAN katalogów ze zdjęciami. Oprócz tego grupowego współdzielenia kadrów pomiędzy instancjami Nomacs, z wersji na wersję otrzymujemy coraz to ciekawsze rozwinięcia programu, którymi w najnowszym 1.6.4 są opcje automatycznego dostrojenia zdjęcia i jego normalizacja, jak też sprawniejsza obsługa miniatur plików RAW.
Ilu użytkowników, tyle gustów i z pewnością każdy ma swoje ulubione narzędzie do przepatrywania swoich zasobów zdjęciowych na dysku. Nomacs potrafi sprawić wiele satysfakcji, bo udostępnia podstawową obróbkę zdjęć (obroty, kadrowanie, odbicia, zmiana rozmiaru, skalowanie, kontrast/nasycenie/ekspozycja/barwa i tak dalej), nie stroni od exportu zdjęcia do przeróżnych formatów, także takiego uproszczonego na potrzeby publikacji w sieci, potrafi tworzyć efektowne mozaiki, itp. Najnowsze wydanie tylko uzupełnia repertuar możliwości o:
- Auto dostrajanie/Auto normalizacja/inwersja zdjęcia
- Odbicie (Pion/Poziom)
- Rekursywne skanowanie katalogów
- Szybsza obsługa plików RAW, dzięki wykorzystaniu osadzonych podglądów jpg
- Okno dialogowe ‘save for web dialog’ – ułatwia zmianę wymiarów i objętości
- Zapamiętywanie pozycji okna
- Otwieranie zdjęć za pomocą (ctrl+m), z listą dodanych programów i ich bezpośrednim wykonywaniem
Cóż więcej wymagać od zwykłej przeglądarki. Nomacs działa sprawnie, a dzięki wyświetleniu histogramu, danych Exif, opisu pliku (z oceną) pozwala na szybko zorientować się w naszych zdjęciach, wstępnie je przetworzyć (jpg/tiff) lub wysłać do zewnętrznego edytora (ctrl+m). Miłym dodatkiem jest też w pełni konfigurowalna lista skrótów klawiszowych (ctrl+k).
A program zainstalujemy bez większych trudności zarówno w Ubuntu 12.04, 12.10, 13.10 oraz Mincie:
sudo add-apt-repository ppa:nomacs/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install nomacs
W Manjaro oraz Archu program znajduje się w głównym repozytorium:
sudo pacman -S nomacs