przystajnik

Manjaro 0.8.9

Nikt nie spodziewa się nagłej aktualizacji Manjaro. A taki jest urok ciągłej dystrybucji, która ma ambicje dostarczania użytkownikom najświeższych rozwiązań programowych. Nie inaczej jest w przypadku rzeczonego Manjaro, które z wersji na wersję coraz bardziej podkreśla swoją tożsamość przy pomocy dedykowanych rozwiązań (mhwd, pamac) i przy okazji zaskakuje zdrowym tempem rozwoju. Na serwerach pojawiły się właśnie obrazy najnowszego wydania 0.8.9, a użytkownicy otrzymali stosowne aktualizacje. Co więcej, u mnie po raz kolejny cały proces przeszedł bez zakłóceń i późniejszych perturbacji. To działa.

Manjaro 0.8.9 to kolejny krok w rozwoju dystrybucji niosącej na sztandarach hasło ‚Arch Linux dla ludzi’. Obrazy iso zostały podzielone na trzy główne nurty estetyczne – Manjaro ze środowiskiem Xfce, KDE oraz minimalistycznym Openbox. Każde z nich zawiera niuanse użytkowe, które znajdą swoich zwolenników.

Manjaro Xfce

Manjaro Xfce


Wydanie Xfce tym razem odświeża i aktualizuje paczki tego środowiska, zmierzające mozolnie od jakiegoś czasu w stronę wydania 4.12. Te poprawki ‚w pół do 4.12’ oznaczone są numerem 4.11 i optymalizują oraz poprawiają pracę całości środowiska. Whiskermenu potrafi obecnie przełączać nas z poziomu menu pomiędzy użytkownikami, w Manjaro System Settings znajdziemy graficzną prezentację i nakładkę dla narzędzia mhwd, pozwalającego na manipulację sterownikami dla kart graficznych i sieciowych.

Manjaro KDE

Manjaro KDE


Wydanie z KDE 4.12 (zbieżność z Xfce 4.12 przypadkowa), to przede wszystkim dołączenie wyśmienitego Turbulence. Kto pamięta dystrybucję Pardus z jego Kaptanem? O to samo chodzi w Turbulence – maksymalnie uproszczona personalizacja przebogatych ustawień KDE. KDE Connect ułatwi połączenia między komputerami, czy wręcz udostępnianie pulpitu, a całość ujrzymy w nowej udoskonalonej oprawie graficznej.

Manjaro Openbox

Manjaro Openbox


Manjaro z Openbox 3.5.2 też wykorzystuje dobrodziejstwa Turbulence, dzięki któremu możemy w tym wydaniu przestawić ustawienia panelu, tapety, obsłużyć instalację dodatkowych pakietów, itp. Dzięki minimalistycznemu zacięciu, Manjaro Openbox doskonale sprawdzi się na starszych maszynkach, o ile ktoś będzie w stanie pogodzić się z tym minimalizmem.

To wydania główne, oprócz tego czekają na nas wydania społecznościowe, które utrzymywane są w bardzo dobrej kondycji. Do wyboru mamy zatem odmiany Manjaro ze środowiskiem MATE, Cinnamon, LXDE, Gnome.

A jak przedstawia się kwestia numeracji życiowych dla systemu paczek?

  • Linux 3.10.30
  • Mesa 10.0.3
  • Xorg-Server 1.14.5
  • Gstreamer 1.2.3
  • LibreOffice 4.1.5
  • MHWD 0.3.3
  • Pamac 0.9.7
  • libdrm 2.4.52
  • Catalyst 13.12
  • Nvidia 331.38

Jest miło i współcześnie. Zatem, kto jest przekonany do instalacji Manjaro, czym prędzej powinien udać się na stronę z linkami do stosownych obrazów iso.
 

Post navigation

Translate »