Distro Astro 1.02 – dystrybucja nie z tej ziemi

distroastro-logoWokół rozległych połaci dystrybucji ogólnego przeznaczenia, istnieją zakamarki i nisze wypełnione przez dystrybucje wąskiej specjalizacji. Niekiedy o tematyce tak dziwacznej, że przeznaczonej dla może tuzina odbiorców. Ale już taka astronomia to najpopularniejsza z dziedzin poza głównym nurtem, ze sporą liczbą wielbicieli przepatrywania nieba. Przy tym wszystkim mocno naukowa, fachowa i przez to wydająca się bardzo hermetyczna dla osoby z zewnątrz. Dlatego można się bardzo mile zdziwić ilością i jakością linuksowych programów astronomicznego przeznaczenia. Oprogramowanie naukowe nie zawsze oznacza nudę, siermiężny interfejs z cyferkami i skrajnie utrudnioną obsługę. A patronat nad wszystkimi linuksowymi miłośnikami kosmicznych przygód zdaje się sprawować dystrybucja Distro Astro 1.02, w które zawarto większość, jak nie wszystkie programy przydatne do wszelakich działań wyłamujących się poza ziemską atmosferę.

Rodowód Disto Astro 1.02 ze strony technicznej wywodzi się od dystrybucji Mint 13 Maya. Tym samym spowinowacanie z Ubuntu LTS zapewnia długoterminowe wsparcie. Całość opiera się na komponentach znanych z Minta, zatem na pulpicie ujrzymy środowisko MATE 1.4.2, Firefox 25, LibreOffice 4.0.4, GIMP 2.8.6, VLC 2.0.3 a nad całością czuwa kernel 3.2.0-49. Lecz to są komponenty, które może mieć każdy, a kwintesencją Distro Astro są jednak programy astronomiczne – i tu nie obędzie się bez długiej wyliczanki, nawet jeżeli wielu tak samo zielonym odbiorcom jak ja ona wiele nie powie. Ale przynajmniej w towarzystwie będzie można już żywiej zareagować na zaczepkę – ‘Linux i astronomia, dobre sobie’.

Distro Astro 1.02 - największenie stężenie programów naukowych na 1cm^2 monitora
Distro Astro 1.02 – największenie stężenie programów naukowych na 1cm^2 monitora

Obserwatoria

O ile specyficzne programy dedykowane astronomii mogą nie dziwić, o tyle zaskoczeniem jest bogate wsparcie dla sprzętu tak tożsamego z astronomią jak teleskopy, obserwatoria, aparaty i kamery. Jest to możliwe dzięki bibliotekom INDI, a zakres obsługiwanych urządzeń jest imponujący, jak też bardzo enigmatyczny dla laika.

Planetaria

Czyli najbardziej widowiskowa dla gawiedzi strona astronomii. W dystrybucji efektowną graficzną prezentację nieba zaprezentują nam programy Nightshade, Stellarium, Celestia, OpenUniverse. Wszystkie programy współpracują z rzutnikami, zatem wrażenia i doznania wzrastają gdy dysponujemy takowym oraz odpowiednią salą pokazową z kopułą.

Astrofotografia

Oczywiście uwiecznianie tego, co wypatrzymy przez teleskopy to największa frajda. Zdziwią się jednak osoby, które termin ‘astrofotografia’ utożsamiają z tradycyjną fotografią. W tym przypadku mamy do czynienia z potrzebą bardzo specyficznego potraktowania obrazu uwiecznionego przez teleskop (tak, aparat z długą lufą to nie jest sprzęt do poważnej astrofotografii). Distro Astro zawiera zatem narzędzia potrzebne do wykonywania zdjęć, składania ich razem w całość, niwelowania spadku jakości z racji zaglądania poza naszą atmosferę, itp. Do dyspozycji mamy wxAstroCapture, GCX Astro-Image Processor, Iris oraz Registax. Ze swojej strony dodam, że ten temat nie został wyczerpany, gdyż samodzielnie byłem w stanie znaleźć jeszcze takie programy jak StarStaX, Regim, Theli.

Analiza danych

Najbardziej naukowa część oprogramowania, jakie można znaleźć w tej dystrybucji. Mnóstwo programów, które zdobyły światowe uznanie i są poważane w kręgach. IRAF, XGTerm, XImtool, SAOImage DS9, Orsa – osoby poruszające się w tematyce na pewno znajdą dla nich zastosowanie, pozostali zostaną przytłoczeni mnóstwem parametrów i danych jakie te programy potrafią przetwarzać. Jakby tego było mało, wersja 2.0 zawierać będzie jeszcze AstroPy, PyFITS, PyWCS, VOTable i Novas.

Mapowanie

Distro Astro zawiera program PP3 umożliwiający generowanie wysokiej jakości map nieboskłonu (w formacie TeX – do dystrybucji dołączono narzędzie do konwersji na format pdf).

Biurkowe planetarium

Cartes du Ciel, KStars i SkyGlobe są wykorzystywane do symulacji położenia gwiazd i planet na niebie i je także znajdziemy w Distro Astro.

Edukacja

Czym byłaby dziedzina tak rozległa jak astronomia bez mnóstwa programów edukacyjnych, przydatnych podczas procesu nauczania, przygotowywania materiałów, itp. W zestawie znalazły się między innymi XEphem, AstroCC Coordinate Converter, Astronomy Lab 2, GPredict, XTide, Meteoracle,. Accurate Times, Where is M13?, StarPlot Viewer i wiele innych.

Jak widać, wykorzystanie dystrybucji linuksowych może być zgoła odmienne od propagowanego ‘internetowania’ i zmieniania tapet na pulpicie tudzież obsługi mobilnych gadżetów. Niemniej grupa docelowa dla Distro Astro jest dość wąska i nie należy się oszukiwać, że jest to dystrybucja do codziennej pracy dla zwykłego użytkownika. Zebrane w jedno miejsce narzędzia docenią parający się zagadnieniami satelitującymi wokół astronomii, a dla wielu będzie to nawet spore odkrycie konkurujące z niektórymi rozwiązaniami komercyjnymi (szczególnie, gdy cena gra rolę).

Jeżeli ktoś poczuł się zachęcony do rozejrzenia się nieco ponad naszym niebem, najnowszy obraz iso Distro Astro znajdzie pod tym adresem.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.