Zdjęciowa mozaika wg. Nomacs 1.6.0

nomacsEfektowna przeglądarka plików graficznych to podstawa każdego szanującego się i nowoczesnego systemu operacyjnego. W natłoku autorskich pomysłów na tego typu rozwiązania, każdy ma zapewne swojego faworyta, jednak ścieżka rozwoju Nomacs zasługuje na wyróżnienie. Program jest solidnie wyposażony w ciekawe funkcje (zmiana rozmiaru, obróbka, kadrowanie i udostępnianie zdjęć, wyświetlanie plików RAW) a wszystko to podane w niebanalnej oprawie. Nowa wersja 1.6.0 nie wyłamuje się się ze zwyżkowego trendu tego programu – zmian jest kilka, ale ciekawych.

Jak wyglądają suche fakty nt. nowości?

 • siatka z podglądem miniatur (shift+t)
 • narzędzie do tworzenia mozaiki ze zdjęć
 • odtwarzacz animowanych gifów
 • wsparcie dla formatu WebP
 • konfigurowalne zachowanie kółka myszy
 • Poprawione zgłoszone błędy
 • Nomacs 1.6.0 - miniatury miniatur
  Nomacs 1.6.0 – miniatury miniatur
  Siłą rzeczy najbardziej intrygująco brzmią dwie pierwsze pozycje. Pod terminem siatka miniatur kryje się nic innego… Jak właśnie siatka miniatur, czyli zdjęcia ze wskazanego folderu w masowym rzucie na ekran.

  Kolejna nowość to popularny trik przerabiający wskazane zdjęcie w mozaikę, na którą składają się zdjęcia ze wskazanej lokalizacji. Narzędzie tworzy ją w oparciu o dopasowanie zawartości zdjęć do ułożenia i kolorystyki pikseli na przetwarzanym zdjęciu.

  Nomacs 1.6.0 - mozaika
  Nomacs 1.6.0 – mozaika
  Użytkownikowi pozostaje określić stopień przenikania jasnych i ciemnych partii mozaiki do oryginału jak też samą moc kolorów zdjęcia.

  Oprócz tego, Nomacs nadal umożliwia podstawową obróbkę obrazu (jasność, kontrast, gamma, nasycenie, barwa, ekspozycja), udostępnianie plików w sieci lan (wspólne oglądanie zdjęć) i inne rozwiązania.

  Aby zainstalować program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 należy uzupełnić system o autorskie PPA:

  sudo add-apt-repository ppa:nomacs/stable
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install nomacs

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Post comment

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.