Zdjęcia na Javie: Geotag 0.087

geotag-128Wśród twórców programów oferujących obsługę znaczników lokalizacji utarło się dziwne przekonanie, że wszyscy zamierzający korzystać z geotagowania zdjęć posiadają odpowiedni sprzęt GPS lub pochodny. Co mają zrobić użytkownicy którzy dla odmiany takiego sprzętu nie posiadają, ale wiedzą doskonale, gdzie wykonali dane zdjęcia? Najprościej byłoby wskazać na mapie punkt, a sprytny program powinien zapisać jego współrzędne do zdjęcia. Wbrew pozorom i prostocie takiego rozwiązania, niewiele programów oferuje takie podejście do tego problemu. Niewielki Geotag jest chlubnym wyjątkiem.

Program Geotag uda się uruchomić na każdej dystrybucji z zainstalowaną Javą (w moim przypadku OpenJDK) – nie ma potrzeby kompilacji, itp. Jego prostota może wydać się z początku odpychająca, bo po wskazaniu katalogu zawierającego zdjęcia (program obsługuje również pliki RAW!), ujrzymy listę plików i… Praktycznie tyle. Wybranie zdjęcia z listy wyświetli nam jego podgląd, a cały niuans polega na rozwinięciu menu znajdującego się pod prawym przyciskiem.

Geotag - niby nic, a jednak to działa
Geotag – niby nic, a jednak to działa

W tym menu znajdziemy wszystko co potrzeba – a dla nas najważniejsze jest ‚Pokaż na mapie’. Ta opcja otworzy w przeglądarce internetowej interaktywną mapę (Google), na której będziemy mogli określić położenie naszego zdjęcia. Możliwe będzie też skopiowanie współrzędnych dla pozostałych zdjęć (zaznaczonych), odnalezienie nazwy wskazanego punktu (miasto, wieś, itp.), odczytanie na jakiej wysokości jest położony dany punkt a ostatecznie zapisać lokalizację do zdjęcia. Jeżeli ktoś obawia się zapisu bezpośrednio do pliku źródłowego, w ustawieniach programu może wybrać opcję tworzenia odrębnego pliku .xmp zawierającego te same dane.

Geotag - jak nie zbłądzić z aparatem
Geotag – jak nie zbłądzić z aparatem

W tych samych ustawieniach natrafimy również na inne ciekawostki, jak choćby ustawienia eksportu do Google Earth, ścieżki do kluczowych programów (dcraw, GPSBabel, exiftool), ustawienia zachowań i wyglądu programu, itp.

Aby zainstalować Geotag należy pobrać plik .jar ze strony projektu i zapisać go w np. ~/Programy. Następnie udajemy się do tego folderu, prawym przyciskiem wybieramy właściwości tego pliku i w uprawnieniach ustawiamy ‚Zezwalaj na wykonywanie’. Potem pozostaje tradycyjny dwuklik.

Dla pełnego wykorzystania możliwości powinniśmy mieć zainstalowane co najmniej poniższe pakiety:

sudo apt-get install libimage-exiftool-perl dcraw gpsbabel
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.