Komfortowy podgląd zdjęć z PhotoQT

photoqtRzadko się ostatnimi czasy zdarza, aby program wykonywał w pełnym wymiarze swoją przewidzianą funkcję, zamiast rozdrabniać się na tysiące opcji pobocznych. PhotoQT może się wydać stosunkowo ubogim w narzędzia dodatkowe, lecz jedno jest pewne – temat wyświetlania zdjęć i nawigacji pomiędzy nimi ma opracowany na wysokim poziomie. W zasadzie jest tak skupiony na prezentowaniu naszych kadrów, że i od nas wymaga pełnej uwagi podczas tej czynności, co akcentuje swoim działaniem tylko i wyłącznie na pełnym ekranie.

PhotoQT jednak w okienku
PhotoQT jednak w okienku
PhotoQT oprócz wyświetlania zdjęć potrafi wykonać kilka podstawowy manewrów z nimi (obrót, przybliżenie/oddalenie) i wyświetlić informacje EXIF, przenieść, usunąć lub zmienić nazwę pliku oraz uruchomić zgrabny slideshow – który jest kwintesencją programu. Ale pod pozorną surową formą kryje się bogactwo opcji. Opcji, które prawdę mówiąc folgują naszym hedonistycznym żądzom układania przestrzeni pod swoje wymagania.
PhotoQT i skarbnica opcji
PhotoQT i skarbnica opcji
Będziemy mogli zatem ustawić wybraną wielkość miniatur, sposób i miejsce ich wyświetlania, opisy zdjęć, wielkość czcionki, podłączanie własnych poleceń pod prawy przycisk myszy oraz ogromnie użyteczne skróty klawiszowe. Dociekliwi odnajdą nawet możliwość przełączenia programu w tryb okienkowy – ale wtedy całe dobrodziejstwo programu nie mieści się na ekranie.

Niemniej, dla bardziej zaawansowanych użytkowników PhotoQT pozostanie nadal tylko ciekawostką, która rozpozna wszystkie formaty graficzne obsługiwane przez GraphicsMagick (niestety, bez formatu RAW) i poza tym szybkim i efektowym wyświetleniem kadrów niewiele będzie miała do zaoferowania (może poza dopinaniem funkcji pod prawy przycisk myszy).

PhotoQT w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 oraz pochodnych, dostępne jest po dodaniu do systemu repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoqt
 

0

5 komentarzy

  1. Jak najbardziej – wystarczy wejść w ustawienia, wybrać Skróty i przy nawigacji dwukliknąć na ‚Next Image’ – tam przestawiamy obsługę na mysz, wybieramy który przycisk i zatwierdzamy ok, zapisujemy ustawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.