Entangle 0.5.2 i kadry złapane na USB

entangle-128x128 Pomimo tego, że obsługę ‘tethered shooting’ posiada już niemal każdy szanujący się program do obróbki zdjęć (np. Darktable), to wyłapywanie kadrów za pomocą aparatu przypiętego poprzez USB do komputera można realizować w programach dedykowanych tylko tej funkcji. Taką pozycją na liście linuksowych użytków jest Entangle, dzięki któremu uzyskamy kontrolę nad niemal każdym parametrem podłączonego aparatu. A wszystko to w oprawie zgrabnego i czytelnego interfejsu.

Entangle 0.5.2 to kolejna już odsłona tego stosunkowo mało znanego narzędzia, a autor niestrudzenie z wersji na wersję wprowadza oczekiwane poprawki i interesujące udoskonalenia. Podobnie jest i tym razem, gdyż lista zmian zawiera takie dobre wieści jak wydzielone kanały RGB w histrogramie i jego opcjonalny tryb liniowy, prawidłowe przeliczanie przesłony i migawki, import wyłącznie rozpoznawanych formatów, ulepszone rozpoznawanie plików RAW oraz ich orientacji, lepsza obsługa sprzętu Canon. Oraz oczywiście ulepszenia w kodzie i samokontroli programu. Entangle potrafi obsłużyć aparaty obsługiwane z kolei przez libgphoto. Co ciekawe, ku zaskoczeniu wielu osób, nadal nie znajdziemy tam zbyt wielu modeli Pentaksa (z lustrzanek – żadnego).

Entangle w Entangle
Entangle w Entangle

Obsługa programu nie powinna nastręczać większych problemów, gdyż wszystko co potrzebne mamy pod ręką i na wierzchu. Wystarczy podłączyć aparat do komputera, uruchomić Entangle… I już można robić zdjęcia. Jednakże cała zabawa tkwi w przestawianiu parametrów aparatu, a te są prezentowane w bezlitosnej pełnej wersji (co oznacza, że jest ich dużo). Możemy ten wybór nieco ograniczyć, jak również uruchomić stały podgląd LiveView (wprost przez obiektyw) i tylko brak opcji zdjęć sekwencyjnych może popsuć nastrój i pełniejsze wykorzystanie Entangle. Wykonywane zdjęcia możemy zapisywać bezpośrednio na kartę aparatu lub na dysk komputera, a miłym dodatkiem jest też to, że program respektuje profile barwne.

Entangle w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 i pochodnych znajdziemy w moim repozytorium Highly Explosive:

sudo apt-add-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install entangle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.