Tmux – dziel i rządź

gnome-terminalMiłośnicy tekstowych form komunikacji z komputerem nieraz bywają poirytowani ‚ciasnotą’ okna terminala czy konsoli. Bowiem z racji swojego uproszczonego piękna, oferują one w aktualnej sesji wgląd w wynik bieżącego programu, polecenia, itp. Oczywistym jest przełączanie się pomiędzy terminalami wirtualnymi i zakładkami pseudoterminala, lecz gdyby tak spróbować zmieścić na jednym ekranie więcej informacji? I to jest moment w którym na scenę wkracza Tmux – który podzieli ekran terminala wszerz, wzdłuż i jak sobie jeszcze zażyczymy.

Jak sama nazwa na to wskazuje, Tmux to nic innego jak terminalowy multiplekser. Oznacza to, że pozwala na tworzenie i zarządzanie dowolną ilością pseudoterminali w ramach jednego ekranu terminala. Dodatkowo, każda jego sesja może zostać uśpiona i przywołana z np. innego miejsca. Dla wygodniejszej pracy z Tmux, warto zainteresować się stworzeniem i wzbogaceniem konfiguracji umieszczonej w ~/.tmux.conf, w której zawrzemy nasze wytyczne co do stylu działania, wyglądu, itp. A na okrasę warto wspomnieć, że programowi nie są straszne oskryptowane nasze osobiste polecenia czy skróty klawiszowe.

Tmux - terminalowy zawrót głowy
Tmux – terminalowy zawrót głowy

Aby rozpocząć pączkowanie naszego pojedynczego terminala, wystarczy wydać w nim polecenie ‚tmux‚. Zostanie uruchomiona sesja, w której będziemy zarządzali naszymi kolejnym pseudoterminalami, ich ułożeniem, itp. Na innym ekranie możemy oczywiście odpalić kolejną sesję Tmux’a. Ale po kolei. Aby sprawnie posługiwać się programem, należy zapoznać się z jego bogatą dokumentacją. Ponieważ ona jest jednak faktycznie rozbudowana, na sam początek garść najbardziej podstawowych skrótów klawiszowych i komend, które będą przydatne. Wszystkie polecenia dla Tmux przesyłamy po sekwencji Ctrl + b (można to zmienić w konfiguracji). Zatem najpierw skrót aktywujący a następnie komenda.

 • Ctrl+b ” – podzielenie terminala w poziomie
 • Ctrl+b % – podzielenie terminala w pionie
 • Ctrl+b strzałki – poruszanie się pomiędzy panelami
 • Ctrl+b c – stworzenie nowego okna
 • Ctrl+b n – przełączenie na następne okno
 • Ctrl+b p – przełączenie na poprzednie okno
 • Ctrl+b i bez puszczania tej kombinacji strzałki – zmiana wymiarów paneli
 • Ctrl+b d – uśpienie danej sesji (przywołanie przez polecenie tmux attach)
 • Jak wspomniałem wcześniej, pieczołowicie stworzone ułożenie okien można zapisać w konfiguracji programu, lub jako skrypt do uruchomienia kombinacją klawiszy. Możliwości konfiguracyjnych jest całe mnóstwo i w pewnym momencie warto jednak sięgnąć po dokumentację, by ułatwić sobie życie.

  Tmux znajdziemy w repozytoriach niemal wszystkich współczesnych dystrybucji. 

  0