Zdjęcia na Javie – AmoK Exif Sorter

amok_exif Ta dość leciwa pozycja z 2010 roku może wprawić w zakłopotanie, bowiem zapewnia zaskakująco kompleksowe podejście do zmiany nazw plików graficznych i ich rozmieszczenia. AmoK Exif Sorter swoje działanie opiera o dane Exif doklejone do każdego szanującego się zdjęcia, umożliwiając kopiowanie, przenoszenie i wspomniane regulowanie nazwy naszych zbiorów. Niezależnie od platformy i dystrybucji – taki urok programów popełnionych w Javie.

Ponieważ jednak AmoK wymaga do swojego funkcjonowania Javy 1.5, należy najpierw na testowym zbiorze sprawdzić, jak program się zachowa na naszym komputerze. W obecnych czasach standardem stało się już OpenJDK 1.7 i może się okazać, że AmoK poczuje się zagubiony w nowoczesnym świecie. A jeżeli testy wypadną poprawnie, zyskujemy poręczne narzędzie. O ile nasze zbiory to w większości pliki jpg.

AmoK Exif Sorter - niepozorny, ale skuteczny
AmoK Exif Sorter – niepozorny, ale skuteczny

Praca z programem polega na wyborze plików lub całych katalogów i określeniu, co z odnalezionymi zdjęciami chcemy zrobić. Oprócz wskazania katalogu docelowego, do wyboru mamy kopiowanie, przenoszenie oraz zmianę nazwy. Przy czym, każda z opcji umożliwia utworzenie nowego położenia (wspólny katalog, podkatalogi stworzone na podstawie daty, itp.), oraz nazwy (podobna zasada – cały czas w oparciu o dane Exif). Gdy już wszystko ustawimy wg. naszych zamierzeń – pozostaje wdusić przycisk start.

Gdyby ktoś poczuł chęć przetestowania AmoK Exif Sorter, pozostaje mu pobrać program ze strony autora (po wcześniejszym zaakceptowaniu licencji). Pobrane archiwum rozpakowujemy np. do katalogu ~/Programy i udając się do utworzonej lokalizacji, dwuklikamy na skrypcie Exifsorter.sh (może zajść konieczność nadania skryptowi uprawnień do wykonywania – prawy przycisk myszy -> Właściwości -> Uprawnienia). 

0