przystajnik

Z MDM na LightDM

Zrób to sam Elementy składowe dystrybucji Linux Mint 15 to rzecz gustu. Ktoś lubi domyślny MDM, ktoś inny woli LightDM. A menadżer logowania LightDM od momentu premiery urzeka swoją prostotą, zoptymalizowanym kodem i nikły zapotrzebowaniem na zasoby. Nie bez znaczenia pozostaje też estetyka domyślnych tematów graficznych, jak też ciągnący się za MDM syndrom połatanego GDM’a. Koniec końców, zamiast przerzucać się argumentami za i przeciw, najprościej samemu zadecydować, co spełnia nasze kryteria estetyki.

Linux Mint i MDM

Linux Mint i MDM

Linux Mint i LightDM

Linux Mint i LightDM

Aby używać LightDM, należy je po prostu zainstalować i wskazać systemowi jako domyślny menadżer logowania. Nic trudnego – najpierw instalujemy grupę paczek, z którymi LightDM zadziała najsprawniej (parametr –no-install-recommends uwolni nas od sporej ilości zbędnych zależności z Ubuntu):

sudo apt-get --no-install-recommends install lightdm gnome-settings-daemon indicator-session unity-greeter ubuntu-mono light-themes

Dla estetyki wyłączymy konto Gościa, oraz przestawimy domyślną sesję użytkownika (dowolnego) na naszą ulubioną (Cinnamon, MATE lub dostępnych w lokalizacji /usr/share/xsessions). W tym celu otwieramy do edycji plik /etc/lightdm/lightdm.conf:

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

I na końcu dodajemy (user-session zapewne już jest, więc tylko zmieniamy jego wartość):

user-session=cinnamon
allow-guest=false

Jest też sposób na siateczkę białych kropek:

sudo xhost +SI:localuser:lightdm
sudo su lightdm -s /bin/bash
gsettings set com.canonical.unity-greeter draw-grid false

Gdyby się jednak okazało, że cały LightDM kompletnie nam nie pasuje, pozostaje powrót do MDM:

sudo dpkg-reconfigure mdm

Post navigation

4 comments for “Z MDM na LightDM

 1. Pepe
  3 czerwca, 2013 at 21:29

  @Salvadhor
  Salvadhorze, obserwuję Twój blog od dłuższego czasu i jestem bardzo ciekawy, czego używasz na co dzień. Wiem, że wiele osób ma chopla na punkcie słuszności swojego zdania i lubi wykpiwać czyjeś, inne, upodobania. Ja nie mam takiego zamiaru, a wiele od Ciebie się dowiedziałem i jestem bardzo ciekawy, jak wygląda Twój system, codzienne aplikacje itd. Wiem, że coraz więcej piszę tu o swoich oczekiwaniach, czy też swoje prośby, ale rozbudziłeś moją ciekawość i myślę, że jeszcze sporo można się od Ciebie nauczyć.

 2. 5 czerwca, 2013 at 10:29

  Odpowiedź już wkrótce 🙂

 3. Van
  5 czerwca, 2013 at 16:15

  Eee tam, widać doskonale, że używa Linux Mint z XFCE

 4. Van
  5 czerwca, 2013 at 16:17

  Ja osobiście wolę MDM lub GDM-legacy – na to przynajmniej są dostępne skórki. Do LightDMa jest ich tak niewiele, że można policzyć na palcach jednej ręki. Poza tym LightDM nie da się konfigurować (sensownie) z poziomu GUI. Pozdrawiam jako użytkownik Debiana Wheezy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »