Jak to się robi w ffDiaporamie 1.6

ffdiaporama_logo Program ffDiaporama 1.6 nie mógł trafić z nowym wydaniem w lepszy okres. Sezon masowych wypoczynków za pasem a na dodatek wszyscy uwielbiamy katować rodzinę materiałem zdjęciowym zgromadzonym podczas letnich eskapad. Same kadry na papierze czy ekranie monitora to często za mało, by wprowadzić nieco artystycznego zamętu i wierniej oddać atmosferę odwiedzonych rejonów. Dlatego kreator animowanych i udźwiękowionych pokazów zdjęć – taki jak ffDiaporama, jest w takich sytuacjach strzałem w dziesiątkę.

Program który dotarł właśnie do wersji 1.6, pozwala w łatwy sposób skleić w zgrabny film wideo nasze zdjęcia. Oczywiste okraszenie tego filmu muzyką to jedynie czubek góry możliwości ffDiaporama. Bowiem samo generowanie przejść między zdjęciami to temat rzeka. Kilkadziesiąt przeróżnych typów przejść, określanie prędkości początkowej i końcowej efektu, popularne skalowanie Ken Burns Effect, nakładanie napisów i wiele innych ciekawych rzeczy, z których można skorzystać. Jeżeli jednak kondensacja przycisków i parametrów jest zbyt przytłaczająca, można skorzystać po prostu z opcji automat. W tym całym urodzaju brakuje jednej rzeczy – mianowicie cieniowania nieco siermiężnie wyglądających przejść.

ffDiaporama 1.6 - zdjęcia do filmu
ffDiaporama 1.6 – zdjęcia do filmu

Jakby tego było mało, jeżeli wykażemy wolę dokładnego cyzelowania osobnego zdjęcia, ffDiaporama oddaje nam do dyspozycji podstawowe narzędzia obróbki graficznej. Jasność, kontrast, auto-poziomy, wyostrzanie, odszumianie, obroty, mikser kanałów, filtr B/W, itp. Przy każdym slajdzie mamy też kontrolę nad warstwą muzyczną naszego dzieła, tzn. możemy od danego momentu zmieniać głośność muzyki lub aktywować nowe utwory/playlisty.

ffDiaporama 1.6 - edycja slajdu
ffDiaporama 1.6 – edycja slajdu
ffDiaporama 1.6 - kilka narzędzi graficznych
ffDiaporama 1.6 – kilka narzędzi graficznych

Na tym nie koniec, gdyż obrobione kadry złączone w efektowne slajdy możemy finalnie wyeksportować z użyciem kilku profili dedykowanych konkretnym urządzeniom (smartfony, TV, serwisy wideo, bezstratna jakość). A dokładniejszy instruktaż do obsługi tej całej maszynki montażowej odnajdziemy pod tym adresem.

Aby zainstalować ffDiaporama 1.6 dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Minta 13/14/15 i pochodnych, należy skorzystać z repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:ffdiaporamateam/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install ffdiaporama

 

1 Response

  1. Po zainstalowaniu W Maya otwiera się ale żadnych więcej reakcji a szkoda fajnie się zapowiadał,poczekamy a wersję jeszcze bardziej ,,stable,,
    siemka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.