Xfce4 z terminalem na zawołanie

xubuntu-logo Jakby się przed tym nie bronić, terminal w Linuksie to niemal integralny element naszego środowiska pracy. Osoby świadome jego mocy nie wybierają go z przymusu, lecz z pełną świadomością użyteczności i efektywniejszego rozwiązywania za jego pomocą niektórych zadań. Przy częstym korzystaniu z terminala miło jest, gdy znajduje się pod ręką w odpowiednim momencie. Stąd wynika też powodzenie rozwiązań rozwijających terminal po konkretnej kombinacji klawiszy (Tilda, Guake, Yakuake). Do tego grona dołączył niedawno Xfce4-terminal – ale dopiero od wersji 0.6.1. Niestety, trzeba o tej funkcjonalności wiedzieć, by ją wykorzystać.

Xfce4-terminal 0.6.1 posiada dwa tryby pracy – normalny i rozwijany. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że pierwsza forma istnienia nie różni się niczym od normalnego programu umieszczonego na liście okien, natomiast w trybie rozwijanym ikonka ląduje w zasobniku systemowym. Aby jednak wykorzystać taką formę przywoływania magicznego okna z literkami, musimy samodzielnie podpiąć odpowiednie polecenie pod wybraną przez nas kombinację klawiszy. W tym celu…

Z poziomu menu udajemy się do Menadżer Ustawień -> Klawiatura -> Skróty klawiszowe, wybieramy ‚Dodaj’ i podajemy polecenie:

xfce4-terminal --drop-down

Xfce4 - konfiguracja skrótów
Xfce4 – konfiguracja skrótów

Po zatwierdzeniu musimy jeszcze tylko wybrać pożądaną kombinację klawiszy (nacisnąć te, którymi chcemy wywoływać terminal). W takim stanie terminal posiada kilka dedykowanych opcji. Prosto, acz skutecznie.

Xfce4 - oto terminal
Xfce4 – oto terminal

 

0