Poinstalacyjne usprawnianie Ubuntu 13.04

Zrób to sam Premiera, premiera i po premierze. Ubuntu 13.04 stało się faktem, a teraz czas na konfrontację tego faktu z prozą codziennego użytkowania. Choć po świeżej instalacji system wygląda świetnie, imponuje szybkością działania, a niekiedy czyta w myślach użytkowników, to jednak nadal możemy chcieć mieć coś do powiedzenia. Dlatego poniżej parę szybkich uwag – czego nie ma po instalacji, a co przydaje się przestawić, dostawić lub zainstalować.

#1 – Niech gra muzyka

Jeżeli podczas instalacji systemu przez nieuwagę nie zadeklarowaliśmy chęci doinstalowania zamkniętych kodeków, to nie powinien nas dziwić ich brak oraz brak obsługi większości multimedialnych treści typu mp3, avi, mp4, animacji Flash itp. Dlatego warto doinstalować co następuje, by wyświetlały się animacje Flash w przeglądarce, a nasza kolekcja plików mp3 była na powrót użyteczna:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

#2 – Gdzie się podziała Java?

Gdy już ktoś zauważy brak w systemie nawet otwartej implementacji Javy, to ma dwa wyjścia. Zainstalować wspomnianą otwartą wersję, oraz wtyczkę potrzebną do zaistnienia Javy w przeglądarce WWW. Albo skorzystać z wyjścia drugiego, czy zainstalować wersję zamkniętą – po wcześniejszym dodaniu odpowiedniego repozytorium.

Wersja otwarta (OpenJDK):

sudo apt-get install icedtea-7-plugin openjdk-7-jre

Wersja zamknięta (Oracle Java):

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer

#3 – Zamknięte sterowniki zwykle nie gryzą

u1304_drivers Często obsługę jakiegoś urządzenia uzyskamy jedynie z pomocą zamkniętych sterowników, wprost od producenta. Nie inaczej jest z wydajnością kart graficznych, gdzie w przypadku użytkowania produktów od Nvidii lub Ati/Amd warto upewnić się, czy przypadkiem nie możemy poprawić wydajności systemu poprzez dedykowane sterowniki. A sprawdzimy to udając się w Ustawienia Systemu -> Oprogramowanie i Aktualizacja -> Dodatkowe Sterowniki.

#4 – Za kurtyną prywatności

u1304_private Jeżeli nie interesuje nas oferta sklepów prezentowana w wynikach wyszukiwania Dasha, jak również nie życzymy sobie, aby z naszego komputera cokolwiek z naszej aktywności było wysyłane do serwerów Canonical, musimy się samodzielnie pofatygować by to wyłączyć. W tym celu otwieramy Ustawienia Systemu -> Prywatność -> Wyniki Wyszukiwania i wyłączamy ‚Zawarcie wyników wyszukiwania online’.

#5 – Psuje się, nie psuje

u1304_apport

Raportujący o stabilności całego systemu Apport od kilku wydań zdecydowanie zbyt nerwowo i obowiązkowo podochodzi do tego zadania. Dlatego jeżeli męczą nas komunikaty o Wystąpieniu Wewnętrznego Błędu i to na przekór nadal sprawnie działającemu systemowi, to możemy uciszyć Apporta w następujący sposób:

sudo gedit /etc/default/apport

… i wymienić ‚enabled=1’ na ‚enabled=0’, zapisując następnie ten plik.

#6 – Na poważny system to trzeba mieć wygląd

u1304_utt Jeżeli uwłacza nam skromna liczba opcji w Wyglądzie jak i nikłe możliwości dostrojenia Ubuntu (a w szczególności Unity) do swoich potrzeb, to można temu zaradzić pewnym programem. Po zainstalowaniu uruchamianym polecenie unity-tweak-tool i przestawiamy zachowanie Launchera, Dasha, menadżera okien i wielu innych rzeczy.

sudo apt-get install unity-tweak-tool

#7 – Granice gościnności

Jeżeli razi nas w oczy konto Guest (Gość), pozwalające każdej osobie korzystać z naszego komputera bez znajomości hasła – możemy je wyłączyć edytując odpowiedni plik:

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

… i zamieniamy ‚allow-guest=true’ na ‚allow-guest=false’, oraz zapisujemy zmiany.

#8 – Przezorny zawsze ma włączonego firewalla

u1304_gufw Aby aktywować i posiadać jakąś kontrolę nad wbudowanym w Ubuntu firewallem, warto zainstalować program Gufw, który ni mniej ni więcej, a taką właśnie kontrolę zapewnia. Konfiguracja wymaga podania hasła użytkownika (przycisk Odblokuj), a do dyspozycji mamy kilka predefiniowanych reguł, jak i tryb zaawansowany, gdzie samodzielnie określimy porty i usługi dopuszczone do komunikacji ze światem, w tym przyjmowania danych z zewnątrz.

sudo apt-get install gufw

#9 – Wydłużanie czasu

Użytkownicy dla których istotny i krytyczny jest czas pracy baterii w przenośnym urządzeniu z Ubuntu, powinni zainteresować się projektem TLP. Można nazwać go następcą nierozwijanego już Jupitera. A program ten automatycznie zoptymalizuje ustawienia naszego sprzętu i samego Ubuntu, tak, byśmy mogli cieszyć się jak najdłuższym czasem użytkowania z dala od stałego źródła zasilania.

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

(usługa wystartuje automatycznie podczas następnego uruchomienia systemu).

#10 – Rozwiązanie ostateczne

Gdyby jednak było tak, że ktoś pomimo tych wielu przeróżnych udogodnień nadal nie potrafi znaleźć wspólnego języka z Unity, możliwym jest zastosowanie w Ubuntu zupełnie innego środowiska, bez konieczności stosowania dedykowanego remiksu (choć jest to zalecane, gdyż remiksy są zoptymalizowane pod konkretne środowisko). Możemy wybrać np. Gnome-Shell, Xfce4, lub Cinnamon:

sudo apt-get install cinnamon

I podczas logowania wystarczy wybrać odpowiednią sesję.

Ubuntu 13.04 Cinnamon Edition
Ubuntu 13.04 Cinnamon Edition
 

0