przystajnik

GTKRawGallery 0.9.8

gtkrawgallery Chociaż programów do obróbki zdjęć na Linuksie mamy całe mnóstwo, to GTKRawGallery znalazł i zagospodarował przytulną niszę dla siebie. Na dzień dzisiejszy to chyba najbardziej kompletne GUI dla programu dcraw (wywoływanie plików RAW), oraz ImageMagick (obróbka graficzna). Zgrabne połączenie katalogowania zdjęć z niebanalną jakościową obróbką (precyzja 16bit) oraz otwarcie się na zewnętrzny świat (eksport na Facebook, Flickr, Picasa Albums, DropBox) to atuty nowo wydanej wersji GTKRawGallery 0.9.8.

To wyjątkowa złośliwość losu, że o ciekawym GTKRawGallery tak niewiele osób słyszało czy próbowało go używać. Niestety, program ten nie posiada gromadnego marketingu szeptanego, czy też ekstrawaganckiej witryny WWW. Autor skrupulatnie z wersji na wersję rozwija, poprawia i udoskonala to narzędzie, które z powodzeniem wielu osobom wystarczy do łatwego segregowania w albumy swoich zdjęć, tagowania i opisywania, poprawiania metadanych, przesyłania kadrów wprost na popularne serwisy hostujące czy urządzania udźwiękowionych pokazów zdjęć. Jeżeli to komuś nie wystarczy, to program oferuje kompletną obróbką obrazu (z wykorzystaniem programów dcraw i ImageMagick).

GTKRawGallery - albumy i miniatury

GTKRawGallery – albumy i miniatury

Wydanie 0.9.8 to spory krok naprzód w obsłudze i sprawności działania GTKRawGallery, bo oprócz pomniejszy poprawek należy i warto wymienić:

 • obsługę DropBox
 • ręczną obsługę tagów
 • rozbudowany interfejs dla ExifTool (sprzęgnięty z trybem obróbki wsadowej)
 • obsługa krzywych przeportowana do Cairo
 • tworzenie, zapisywanie i wykorzystywanie zdefiniowanych profili z parametrami dla dcraw
 • okno historii obróbki z możliwością zapisywania profili (do wykorzystania w obróbce wsadowej)
 • jeszcze bardziej rozbudowany edytor metadanych
 • Szczególnie warto zwrócić uwagę na tworzenie profili dla dcraw i oddzielnie dla całego procesu obróbki. Po ich zdefiniowaniu, wywoływanie niektórych obrazów to będzie jedno kliknięcie. Uroku nabiera też przetwarzanie wsadowe całej kolejki kadrów. Niemniej, specyficzne podejście do obsługi narzędzi graficznych (Enhance, Transform, Effects), może nie przypaść do gustu, lub będzie wymagało sporego zacięcia, by się przyzwyczaić. Otóż, podczas edycji np. krzywych i po zamknięciu tego narzędzia, ponowne aktywowanie np. w celu poprawek wyświetli nam… stan początkowy krzywej. Taki ‚reset’ do parametrów początkowych po każdorazowej ich zmianie może frustrować, ale tak to autor sobie wymyślił.

  GKTRawGallery i dopieszczanie kadrów

  GKTRawGallery i dopieszczanie kadrów

  Jak na program popełniony w całości w Pythonie (poza odwołaniami do dcraw i ImageMagick), wszystko działa wyjątkowo sprawnie i płynnie. Jeżeli jakiś użytkownik Ubuntu 12.04/12.10/13.04 (analogicznie Mint 13/14/15 i pochodne) chciałby się o tym własnoręcznie przekonać, to GTKRawGallery za chwil parę wyląduje w moim repozytorium Highly Explosive. Stąd już krótka droga do zainstalowania go w systemie:

  sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install gtkrawgallery

   

  Post navigation

  5 comments for “GTKRawGallery 0.9.8

  1. 22 marca, 2013 at 9:48

   Był bym wdzięczny gdybyś jako opiekun ppa zmienił należności tej poczki deb w wersji dla Ubuntu 12.10 python2.6 na python2.7, bo w repo tego Ubuntu nie ma python2.6. Ja sam programuje w pythonie, a więc wiem, że po takej zmienie program dalej będzie chodził.

  2. 22 marca, 2013 at 9:53

   Zgadzam się z tym – paczka dla 12.04/12.10/13.04 ma w zależnościach Pythona 2.7 – a przynajmniej będzie miała, gdy w PPA pojawi się wersja 0.9.8.

  3. Tomek
   25 marca, 2013 at 20:35

   Na wstępie informuję o moich wyrazach wdzięczności za prowadzenie repozytorium, które jest dla mnie bardzo pomocne 🙂

   U mnie program się niestety nie uruchamia. Przy próbie uruchomienia poleceniem w terminalu otrzymuję coś takiego:

   —–
   tomasz@tomasz-GA-MA74GM-S2H:~$ gtkrawgallery
   python2.7: magick/cache-view.c:477: GetCacheViewAuthenticPixels: Warunek zapewnienia `id number_threads’ nie został spełniony.
   Przerwane (core dumped)
   —–

   Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu problemu …

   A przy okazji: w repozytorium dla Ubuntu 12.04 był XnView, jest szansa, że pojawi się też dla 12.10 (lub dla nadchodzącego 13.04 jak już wyjdzie)?

  4. 25 marca, 2013 at 21:53

   Dzięki za krzepiące słowa 🙂

   Odpowiadając na pytanie pierwsze – jaką wersję ImageMagick’a masz zainstalowaną? Ten błąd o którym piszesz, został naprawiony w wersji 6.7.9. Skąd ją wziąć – pozostaje przegrzebanie launchpad.net, albo samodzielna konfiguracja. Co ciekawe, na swoim Mincie 13 (U 12.04) też mam starego ImageMagicka, ale błąd nie występuje – przynajmniej na razie.

   Sprawa Xnview – wydawało mi się, że program wszedł w kanały dystrybucyjne Canonicala – przynajmniej kiedyś mi chyba mignął podczas zabaw z Centrum Oprogramowania. W 13.04 go nie widzę, a ponieważ nowa wersja za pasem – pewnie paczki niedługo umieszczę (12.04/12.10/13.04) 🙂

  5. Tomek
   26 marca, 2013 at 21:42

   ImageMagick mam z oficjalnej dystrybucji Ubuntu 12.10 w wersji 6.7.7. Skoro przyczyną jest stara wersja ImageMagick to póki co odinstaluję GTKRawGallery i wrócę do niego jak pojawi się U 13.04.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Translate »