GTKRawGallery 0.9.8

gtkrawgallery Chociaż programów do obróbki zdjęć na Linuksie mamy całe mnóstwo, to GTKRawGallery znalazł i zagospodarował przytulną niszę dla siebie. Na dzień dzisiejszy to chyba najbardziej kompletne GUI dla programu dcraw (wywoływanie plików RAW), oraz ImageMagick (obróbka graficzna). Zgrabne połączenie katalogowania zdjęć z niebanalną jakościową obróbką (precyzja 16bit) oraz otwarcie się na zewnętrzny świat (eksport na Facebook, Flickr, Picasa Albums, DropBox) to atuty nowo wydanej wersji GTKRawGallery 0.9.8.

To wyjątkowa złośliwość losu, że o ciekawym GTKRawGallery tak niewiele osób słyszało czy próbowało go używać. Niestety, program ten nie posiada gromadnego marketingu szeptanego, czy też ekstrawaganckiej witryny WWW. Autor skrupulatnie z wersji na wersję rozwija, poprawia i udoskonala to narzędzie, które z powodzeniem wielu osobom wystarczy do łatwego segregowania w albumy swoich zdjęć, tagowania i opisywania, poprawiania metadanych, przesyłania kadrów wprost na popularne serwisy hostujące czy urządzania udźwiękowionych pokazów zdjęć. Jeżeli to komuś nie wystarczy, to program oferuje kompletną obróbką obrazu (z wykorzystaniem programów dcraw i ImageMagick).

GTKRawGallery - albumy i miniatury
GTKRawGallery – albumy i miniatury

Wydanie 0.9.8 to spory krok naprzód w obsłudze i sprawności działania GTKRawGallery, bo oprócz pomniejszy poprawek należy i warto wymienić:

 • obsługę DropBox
 • ręczną obsługę tagów
 • rozbudowany interfejs dla ExifTool (sprzęgnięty z trybem obróbki wsadowej)
 • obsługa krzywych przeportowana do Cairo
 • tworzenie, zapisywanie i wykorzystywanie zdefiniowanych profili z parametrami dla dcraw
 • okno historii obróbki z możliwością zapisywania profili (do wykorzystania w obróbce wsadowej)
 • jeszcze bardziej rozbudowany edytor metadanych
 • Szczególnie warto zwrócić uwagę na tworzenie profili dla dcraw i oddzielnie dla całego procesu obróbki. Po ich zdefiniowaniu, wywoływanie niektórych obrazów to będzie jedno kliknięcie. Uroku nabiera też przetwarzanie wsadowe całej kolejki kadrów. Niemniej, specyficzne podejście do obsługi narzędzi graficznych (Enhance, Transform, Effects), może nie przypaść do gustu, lub będzie wymagało sporego zacięcia, by się przyzwyczaić. Otóż, podczas edycji np. krzywych i po zamknięciu tego narzędzia, ponowne aktywowanie np. w celu poprawek wyświetli nam… stan początkowy krzywej. Taki ‚reset’ do parametrów początkowych po każdorazowej ich zmianie może frustrować, ale tak to autor sobie wymyślił.

  GKTRawGallery i dopieszczanie kadrów
  GKTRawGallery i dopieszczanie kadrów

  Jak na program popełniony w całości w Pythonie (poza odwołaniami do dcraw i ImageMagick), wszystko działa wyjątkowo sprawnie i płynnie. Jeżeli jakiś użytkownik Ubuntu 12.04/12.10/13.04 (analogicznie Mint 13/14/15 i pochodne) chciałby się o tym własnoręcznie przekonać, to GTKRawGallery za chwil parę wyląduje w moim repozytorium Highly Explosive. Stąd już krótka droga do zainstalowania go w systemie:

  sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install gtkrawgallery

   

  0