Metapixel i techniki specjalne w trybie tekstowym

Kiedy rozmawiamy o obróbce grafiki, generalnie zawsze bierzemy pod uwagę programy posiadające interfejs graficzny, który usprawnia komunikację i obsługę takich programów. Komendy tekstowe odsuwamy na bok, jako nieintuicyjne (co poniekąd jest prawdą w przypadku przetwarzania grafiki) i zarezerwowane dla nieartystycznych zadań masowego przeznaczenia (konwersja wsadowa mnogiej ilości zdjęć, itp.). Jednak zdarzają się programy takie jak Metapixel, dla których warto zdradzić dumne ideały pracy ze zdjęciami tylko za pomocą kliknięć.

Wszystko co potrafi program Metapixel to stworzyć mozaikę ze zdjęć. Czyli posiadają sporą kolekcję obrazów możemy wykorzystać je jako ‚piksele’ innego, pełnowymiarowego zdjęcia.

Gąszcz ze zdjęć

Użycie programu nie jest skomplikowane, lecz wymaga znajomości podstawowych parametrów które określą co, z czego i jak ma zostać złożone. Potrzebujemy zatem samego programu Metapixel (znajduje się po prostu w repozytoriach), spore zbioru zdjęć, które będą stanowiły kostki mozaiki, oraz samego obrazu którego każdy piksel ma przybrać formę innego zdjęcia.

Zatem, na dobry początek instalujemy program:

sudo apt-get install metapixel

Zdjęcie ze zdjęć

Kolejny etap, to przygotowanie na użytek programu kostek mozaiki, czyli odpowiednie przetworzenie naszego zbioru – w tym celu wydajemy w konsoli polecenie:

metapixel-prepare -r Obrazy/nasz_zbior/ mozaika/ --width=32 --height=32

… gdzie:

 • -r Obrazy/nasz_zbior/ to rekursywne (-r) odczytanie zdjęć z katalog Obrazy/nasz_zbior/
 • mozaika/ to folder do którego zostaną zapisane efekty pracy tego programu (należy go wcześniej utworzyć – mkdir mozaika
 • –width=32 –height=32 określa wymiary kostki do jakiej zostanie przeskalowane każde zdjęcie
 • Mając tak spreparowany zestaw puzzli, możemy spróbować coś z nich ułożyć:

  metapixel --metapixel Obrazy/nasz_widoczek.jpg mozaika.png --library mozaika/ --scale=30 --distance=5

  … gdzie:

 • –metapixel Obrazy/nasz_widoczek.jpg mozaika.png określa, że chcemy przebić zdjęcie nasz_widoczek.jpg i zapisać je do nowego pliku mozaika.png
 • –library mozaika/ wskazuje położenie kostek dla naszej mozaiki
 • –scale=30 to stopień przeskalowania wymiarów oryginału (im wyższy, tym większe wymiary będzie miał plik wynikowy)
 • –distance=5 określa rozmieszczenie i powtarzalność podobny zdjęć w mozaice
 • I według takiego prostego przepisu, na skróty, możemy generować ciekawie wyglądające mozaiki. Jednakże, dociekliwi powinni spróbować też innych ustawień:

  metapixel --help

  Można dociekać dlaczego tworzenie takiej mozaiki przebiega w trybie tekstowym i nikt nie pokusił się o bardziej rozbudowany program do tego zadania. U podwalin tych dociekań powinien leżeć jednak fakt, że ta technika została opatentowana i jako taka stanowi czyjąś własność. 

  0