Thunar 1.5.1 dla Xubuntu 12.10/12.04

Środowisko Xfce nieśpiesznym tempem drepcze w stronę kolejnego wydania o numerku 4.12, a tuż za nim podąża czereda jego kluczowych komponentów. Tym razem wartym odnotowania jest fakt wydania Thunara 1.5.1, podstawowego menadżera plików dla Xfce. A wraz z premierą wersji 1.5.1 wytrącony został kolejny argument z rąk wiecznie niezadowolonych, mianowicie – Thunar doczekał się obsługi kart…

Thunar 1.5.1 z kartami

Karty to oczywiście nie jest jedyna nowość, bo to wydanie kryje w zanadrzu wiele usprawnień i dodatków (usprawniona obsług różnych funkcji, przeorganizowany panel boczny, poprawki wyglądu, itp.) i choć program może nie zyskał rzucających się w oczy fajerwerków, nie stracił też nic ze swojej szybkości działania. Nieco blask tego wydania przyćmiewa brak (nadal) konkretnej obsługi protokołów sieciowych (SFTP, NFS, cokolwiek) – choć Przeglądanie Sieci (Samba) jest obecne.

Co lepsze, pod dodaniu odpowiednich repozytoriów (Xubuntu 12.04/12.10 i pochodne) nie trzeba czekać z przetestowanie Thunara 1.5.1 do momentu ogłoszenia finalnego XFCE 4.12. Jednak ponieważ Xubuntu 12.04 posiada w swoich oficjalnych repozytoriach Xfce 4.08, konieczne jest dodanie kolejnego PPA – tym razem z Xfce 4.10.

# poniższa linia jest tylko dla użytkowników 12.04
sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.10
# a to wspólne dla obu wydań
sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.12
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Nie samym Xubuntu jednak świat żyje – i w repozytorium AUR Archlinuksa też widać już wersję 1.5.1, zatem korzystając z Yaourt będzie można go zainstalować zarówno w Archu jak i pochodnych (np. Manjaro). 

0