Nowa twarz Ubuntu i inne ciekawostki – UDS’12

Na trwającym w Kopenhadze zjeździe Ubuntu Developer Summit (29 październik – 1 listopad) rozpoczęto rozpowszechnianie i utrwalanie sympatycznego wizerunku nadchodzącej wersji Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Bardzo efektownie zaprojektowane przez Ubuntu Design Team logo można spotkać na rozprowadzanych gadżetach i plakatach. Jednak logo to nie jedyny powód, dla którego zorganizowano tę imprezę – dzieje się tam o wiele więcej i pojawiają się wielce ciekawe koncepcje…

Rozważania dotyczą różnych sfer rozwoju Ubuntu, choć wszystkie mają jeden, wiadomy cel. Ubuntu ma się stać bardziej przyjazne, sprawniejsze, wydajniejsze i generalnie – bliższe każdemu użytkownikowi.

Raring Ringtail i jego wyobrażenie
Przedstawione do tej pory i warte odnotowania fakty:

  • plany porzucenia wydań Alpha i przejście na cykl miesięcznych wydań rozwojowych, poprzedzających jedną wersję Beta i ostateczne wydanie,
  • komplementowanie Linuksa oraz Ubuntu ze strony Valve, zapowiedź nieco mniej restrykcyjnych niż DRM zabezpieczeń oferty dla Linuksa,
  • usprawnienie wydajności Ubuntu jako platformy dla gier poprzez poprawki w Compizie, środowisku, itp.
  • powołano Ubuntu Games Developers – grupę deweloperów o zagadkowym póki co celu istnienia,
  • rozważania nad Ubuntu SDK, mającym usprawnić i ujednolicić proces tworzenia aplikacji.
  • To oczywiście bardzo zgrubne zarysy dyskusji jakie przetoczyły się ostatnimi godzinami przez sale i aule w Kopenhadze, a których dokładniejsze zapisy można odnaleźć pod tym adresem.

    Nie trzeba jednak silić się wyjątkowo by odebrać czytelne komunikaty, że Canonical z Markiem na czele dość poważnie podchodzi do kwestii rozwoju Ubuntu i wdrażania rozwiązań pozwalających używać Ubuntu na jak najszerszej gamie urządzeń, przy jednoczesnym zachowaniu uniwersalności wynikającej z wolnej platformy. Nie dziwi też dość mocno zaznaczony akcent rozrywkowy, bo jakby na to nie patrzeć, rozrywka stała się motorem napędowym wiodącego systemu. Pozostaje mieć nadzieję, że całe to planowanie przyciągnie do Ubuntu większe rzesze twórców zarówno wolnego i zamkniętego oprogramowania. I że na planach się to wszystko nie skończy (Ubuntu SDK), lecz powstaną namacalne rozwiązania.

    Co dzieje się na miejscu możemy też podejrzeć na żywo.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Post comment

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.