Jeszcze intensywniejszy Cinnamon 1.6

W epoce urodzaju na przeróbki i odgałęzienia przeróżnych środowisk graficznych, Cinnamon jest eksperymentem nad wyraz charakterystycznym i zdobywającym serca użytkowników. Będący na początku luźną, lecz kreatywną interpretacją możliwości jakie stwarza GNOME 3, obecnie przeradza się powoli w czwartą, jeśli nie trzecią siłę (KDE, GNOME, Unity, Cinnamon?) wśród linuksowych wyobrażeń pulpitu. Szczególnie, że od daty swojej premiery, Cinnamon rozwija się sukcesywnie i w dobrym tempie, czego dowodem jest wydana wczoraj wersja 1.6.

Wersja 1.6 to pudełeczko z jeszcze bardziej intensywnym i wyrazistym Cinnamonem.

Obszarom roboczym od tej pory można nadawać nazwy, które pozostają na stałe w systemie. Podczas zmiany obszaru, OSD wyświetli nam nazwę obecniego używanego. Wyświetlanie tej nazwy, jak i styl, możemy samodzielnie skonfigurować.

Cinnamon – pulpity z własnymi nazwami

Lista okien
Lista okien doczekała się nowego apletu, który w atrakcyjnej formie umożliwi szybką nawigację w gąszczu aplikacji porozrzucanych po naszych ekranach roboczych.

Lista wydarzeń
Obszar powiadomień stał się bardziej pamiętliwy i wyświetli nam historię wszystkich informacji, które nas ominęły. W ten sposób podczas dłuższej nieaktywności przy komputerze, będziemy mieli pod ręką skondensowany zapis wszystkich zdarzeń.

Alt+Tab
Alt+Tab, czyli atrakcyjne przełączanie okien, tym razem uraczy nas również podglądem zawartości okna, nad którego ikoną aktualnie znajdzie się kursor.

Aplet dźwięku
Nową formę apletu dźwięku albo sie kocha, albo nienawidzi. Miłośnicy nowoczesnego stylu dostają tym razem do dyspozycji przemodelowany i jescze bardziej okraszony informacjami zintegrowany system sterowania dźwiękiem i odtwarzaczem muzyki.

To rzecz jasna dopiero początek, bowiem Cinnamon 1.6 zawiera całe mnóstwo poprawek i przydatnych niuansów. Jak choćby nowy, domyślny menadżer plików Nemo, konfigurowalną wysokość panelu, aplety Jasności, Expo i Skalowania, przełączania okien kółkiem myszy, opóźnienie autoukrywania panelu, itp.

Nowością jest też tryb Cinnamon 2D. Standardowy Cinnamon, podobnie jak Gnome-Shell, wymaga wsparcia 3D ze strony karty graficznej (i w większości przypadków sterowników własnościowych). Dla wszystkich posiadaczy starszych kart, tryb 2D rekompensuje tę niedogodność.

Część oficjalnie ogłoszonych zmian i poprawek:

Other new features:

    Edge Flip
    Grid View in Expo
    Configurable panel heights
    Panel auto-hide delay options
    Expo and Scale applets
    Brightness applet
    Mouse scroll to switch windows in window list applet
    “Close all” and “Close other” in window list applet
    Cinnamon 2D (A new session which uses software rendering, to help people troubleshoot compatibility problems with Cinnamon)
    Workspaces and Menu pages in Cinnamon Settings
    Faster menu filtering
    Menu activation on hover
    Settings applet is now part of the panel context menu
    New widgets (for Applet developers): radio buttons and checkboxes

Most notable bug fixes:

    Improved keyboard navigation in Scale and Expo
    Fixed panel labels getting shrunk
    Panel zones alignment
    Improved stability (fixed many bugs which made Cinnamon 1.4 crash)
    Fixed many memory leaks present in Cinnamon 1.4
    Improved dual-monitor handling
    Fixed context menus appearing behind the panel, flickering or appearing behind other windows.
    Faster workspace switching (and no more reordering of the windows)
    Fixed skype chat window stealing the focus
    Fixed attached dialogs leaving window borders on the screen when closing too fast
    Fixed panel autohiding when lookingGlass is open
    Fixed showDesktop applet not always showing the desktop
    Fixed showDesktop applet missing Gimp utility windows
    Fixed places not appearing in menu
    Applets are now aligned in the center when placed in the central zone of the panel

Jak stać się posiadaczem tej wersji Cinnamona? Wydanie 1.6 powinna znaleźć się już w stabilnym PPA ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable, lecz póki co, osobiście miałem problemy z instalacją i uruchomieniem tej wersji (Mint 13).

PS. Gotowiec na instalację w Mint 13 Cinnamon 1.6

Jak zapewne większość zauważyła, pomimo dodania powyższego repozytorium do Minta 13, ten nadal uparcie twierdzi, że zainstalowana wersja Cinnamon 1.4-UP3 jest najnowszą z dostępnych. Rozwiązaniem jest ręczne wymuszenie instalacji konkretnych pakietów o konkretnej wersji:

sudo apt-get install cinnamon=1.6.0-0ubuntu1~precise1 libmuffin0=1.1.0-0ubuntu1~precise1 gir1.2-muffin-3.0=1.1.0-0ubuntu1~precise1 muffin-common=1.1.0-0ubuntu1~precise1 muffin=1.1.0-0ubuntu1~precise1 nemo

 

3 komentarze

  1. Mimo dodania repozytorium, synaptic wciąż pokazuje wersję 1.4-UP3. Również w Mint 13. Przy próbie instalacji paczek ręcznie wyskakują błędy zależności nie do spełnienia. Póki co szukam rozwiązania.

  2. Rozwiązaniem jest wymuszenie instalacji konkretnej wersji konkretnych pakietów – uzupełnię wpis o sposób, którym mi udało się zainstalować te paczki (bez późniejszych problemów przy uruchomieniu środowiska).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.