Black Silk 0.2.0 – radosne odcienie czerni i bieli

Urok niewielkich aplikacji dedykowanych konkretnemu zadaniu leży w ich nieprzeładowanym opcjami obliczu, jak i bardziej wiernemu oddaniu się wykonywanej pracy. Twórcy takich programów skupiają się na konkretnym celu, a dzięki temu ich narzędzie wykonuje jedną czynność solidnie, a nie setkę zadań z mizernym skutkiem. Tak można w skrócie przedstawić programik BlackSilk, który pomimo zamkniętych źródeł z pewnością przyda się niejednemu miłośnikowi wyciągania ze swoich fotografii prawdziwej czerni i bieli.

Program właśnie takie ma zadanie – umożliwić konwersję kolorowych zdjęć do wymownej czerni z bielą. Zadanie z pozoru brzmi banalnie, ale każdy kto próbował sił w fotografii BW, wie w czym jest rzecz. Tu nie wystarczy proste ściągnięcie kolorów, czy podkręcenie kontrastu.

BlackSilk trzymający czerń i biel w garści

Cała sztuczka z konwersją opiera się bowiem o mikser kanałów. Bo tak naprawdę, zdjęcie składa się z trzech (w modelu RGB) kanałów składowych (czerwony, zielony, niebieski) z których każdy jest po prostu czarno-białym kadrem. Naszym zadaniem jest zmieszanie tych kanałów w odpowiednich proporcjach, by rezultat wybiegał ponad przeciętną, a i wykorzystywał zalety fotografii BW. Dlatego też podstawowy filtr programu BlackSilk to mikser kanałów ze skalą barwną, po której przesuwamy nasz wskaźnik, by zdominować (lub też nie) obraz konkretną składową. Przydatna tutaj może się okazać wiedza nt. fotograficznych, tradycyjnych filtrów barwnych i ich wpływu na zdjęcie.

Na tym jednak nie koniec. BlackSilk posiada kolejne filtry, które okażą się przydatne po osiągnięciu zamierzonej czerni i bieli. Dzięki kontroli nad krzywymi nie musimy błądzić z naszym obrazem po innych programach. Nałożymy również na obraz gustowną winietę, jak też zasymulujemy ziarno kliszy, lub zastosujemy dzieloną tonację (Split Toning). W planach jest też funkcja wyostrzenia zdjęcia.

Jak wspomniałem na początku, autorzy BlackSilk nie udostępniają źródeł programu. Jednak użytkownicy Ubuntu 12.04 mogą zainstalować program z Centrum Oprogramowania, gdzie został umieszczony. Jeżeli ktoś zdecyduje się jednak na ręczne uruchamianie programu z paczki tar.gz udostępnionej na stronie twórców, musi pamiętać o tym, by najpierw uruchomić znajdujący się tam plik Install.py (który zainstaluje zależności programu), a potem uruchamiać aplikację skryptem BlackSilk.sh. W ten sposób udało mi się ten program uruchomić również pod Mintem 13. Należy też pamiętać, że jest to wczesna wersja Alpha programu i może się on różnie zachowywać.
 

0