Smartshine Photo – studium automatyki

Duża część narzędzi graficznych dla Linuksa charakteryzuje się niebanalnymi rozwiązaniami, jednak dla zwykłego użytkownika cała potęga tych programów ukryta jest za manualnymi parametrami, do użycia których trzeba zgłębić i zrozumieć zasadę ich działania. Nie jest to do końca pozbawione sensu, bo niektóre bardziej skomplikowane operacje lepiej przeprowadzać ręcznie, lecz istnieje parę aspektów pracy ze zdjęciami, których monotonia aż prosi się o zautomatyzowanie takiego procesu. Taki był zamysł i cel powstania Smartshine Photo, niewielkiej aplikacji mojego autorstwa, wykonującej za użytkownika parę podstawowych trików ze zdjęciami. Np. jak często musimy poprawić jasność, kontrast, nasycenie, wyrównać poziomy, aby zdjęcie godnie reprezentowała nasz kunszt na spotkaniu rodzinnym? Szczególnie, gdy takich zdjęć jest kilka tuzinów, a rodzina i tak nie doceni cyzelowania parametrów w rozbudowanych programach? Na taką okoliczność Smartshine Photo cześć pracy może wykonać za nas.

Smartshine Photo 0.36

Podstawową przesłanką programu była maksymalna prostota i automatyzm, stąd też cała obsługa sprowadza się do wyboru zdjęć, wstępnej ocenie jakości automatycznej korekty oraz zapisaniu poprawionych zdjęć (bez nadpisywania oryginałów).

Analiza histogramu
Korekta zdjęć obejmuje analizę histogramu oraz optymalny wybór punktu czerni i bieli, automatyczny balans bieli, poprawę kontrastu, nasycenia oraz gammy. Za wszystkie te czynności odpowiedzialne są sprytne algorytmy programu aaphoto. Program potrafi obsłużyć materiał wejściowy w postaci pnm / pgm / ppm, bmp, ras, jp2, jpc, jpg, png, jednak z małym zastrzeżeniem – z jakichś powodów odczytywane są tylko zdjęcia o 8bitowej jakości (jpg i pozostałe, o ile zostaną w takiej jakości zapisane) – sprawa ma charakter rozwojowy. Należy też pamiętać o stuprocentowej automatyce całego procesu, co niesie za sobą niebezpieczeństwo, że wg. wyliczeń automatu parametry zdjęcia będą idealne, lecz niekoniecznie korzystnie wyglądające na ekranie naszego monitora. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą też podjąć swego rodzaju grę i test swoich umiejętności – tak wywoływać zdjęcia RAW, by Smartshine nie miał zbyt wiele co poprawiać (czyli histogram i poziomy wg. książkowych zaleceń).

Smartshine powstał z potrzeby chwili (powrót z wakacji z kartami pamięci pełnymi zdjęć), a przy okazji wpasował się w wydarzenie o nazwie Ubuntu App Showdown. Przesłany na ten konkurs program nie zrobił furory (oceniana była wczesna wersja z mnóstwem błędów), lecz mając na swoje usprawiedliwienie fakt, iż programik powstał w niecały tydzień, z ufnością oczekują odzewu ze strony publiczności w sprawie ewentualnych poprawek i błędów (strona projektu na Launchpadzie). Wracając do Ubuntu App Showdown – po głosowaniu przeprowadzonym przez jurorów, teraz czas na głosowanie użytkowników i jednocześnie szansa, by naszą rodzimą, polską myśl techniczno – użytkową rozpropagować szerzej w świecie – dokładnie pod tym adresem 🙂

Program znalazł się już w oficjalnych repozytoriach nadchodzącego wydania Ubuntu 12.10, a na dzień dzisiejszy każdy użytkownik Ubuntu 12.04/Mint 13 aby przetestować program powinien skorzystać z mojego repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install smartshine

Obserwacje zachowania i informacje o błędach mile widziane.  

0