Opcje, które leczą

Czasami ciężko jednoznacznie ocenić efekt precyzyjnej regulacji protokołu TCP/IP w Linuksie. Wynik działania bogatego asortymentu opcji niekiedy jest na tyle subtelny, że wręcz niemożliwy do wychwycenia. Niemniej, np. wobec problemów ze stabilnością przesyłu danych, które najczęściej przytrafiają się użytkownikom różnych kartami WiFi, warto zainteresować się niektórymi z nich, a mającymi wpływ na jakość połączenia. Wśród wielu różnych ustawień oddziałujących na stabilność prędkości transmisji, najpopularniejsze są poniższe:

net.ipv4.tcp_syncookies = 1
net.ipv4.tcp_window_scaling = 0
net.ipv4.tcp_ecn = 0

Rzeczone opcje należy wkleić na koniec pliku /etc/sysctl.conf, a po przeresetowaniu komputera (eh, ten oportunizm), zaczną mieć one wpływ na przepływ danych przez naszą kartę wifi. Czy to działa? To dość indywidualna kwestia – uzależniona od posiadanej karty wifi, sterowników, oraz tego czy wcześniej występował problem ‘hamowania’ transferu. U mnie osobiście wygląda to tak (pomiary za pomocą iperf):

Bez poprawek:
[ ID] Interval Transfer Bandwidth
[ 8] 0.0-10.1 sec 19.1 MBytes 15.9 Mbits/sec
[ 9] 0.0-10.1 sec 17.0 MBytes 14.2 Mbits/sec
[ 8] 0.0-10.1 sec 15.8 MBytes 13.1 Mbits/sec

Z poprawkami:
[ ID] Interval Transfer Bandwidth
[ 9] 0.0-10.0 sec 24.3 MBytes 20.3 Mbits/sec
[ 8] 0.0-10.1 sec 25.1 MBytes 20.9 Mbits/sec
[ 9] 0.0-10.1 sec 25.1 MBytes 20.9 Mbits/sec

Widoczna zmiana w prędkości transmisji jest, lecz czy nie jest to w moim przypadku efekt placebo lub chwilowej poprawy jakości sygnału? A może ktoś wyłączył mikrofalówkę? Sam osobiście nie odczuwałem też uciążliwości zatrzymywania i zrywania się transferu, a to właśnie osobom z tymi przypadłościami dedykowane są powyższe rozwiązania. Zatem każdy musi przetestować to wszystko samodzielnie.
 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.