PhotoGrok z Exifem za pan brat

PhotoGrok - info
Niewiele jest programów popełnionych w Javie, których da się używać w codziennej pracy z zalegającym na dysku zbiorem zdjęć. Jednym z takich programów był LightZone, a oto kolejny – PhotoGrok. Program ten ułatwi i przyśpieszy przeszukiwanie oraz filtrowanie naszej cyfrowej kolekcji fotograficznej według określonych przez nas kryteriów, tj. tagów i danych zaszytych w znacznikach Exif każdego zdjęcia. Brzmi może i banalnie, ale gdy spojrzymy na bogactwo informacji doklejanych przez nasze aparaty do każdego tworzonego pliku. okazuje się, że to całkiem użyteczna metoda segregowania. Z pomocą PhotoGroka bezstresowo zanurzymy się w ten świat dziwnych etykiet, symboli, oznaczeń i parametrów.
PhotoGrok
Na początku może słów kilka o tym, jak program uruchomić. PhotoGrok to aplikacja Java Web Start, zatem do jej pierwszego uruchomienia będziemy potrzebowali dostępu do internetu, oraz zainstalowanej na komputerze Javy w wersji co najmniej 6. Wszystko co musimy zrobić, to udać się na stronę startową projektu i kliknąć ‚Launch‚. Jeżeli mamy zainstalowaną Javę, pojawi się okno wyboru – ‚Otwórz za pomocą IcedTea Java Web Start’. Jeżeli z jakiegoś powodu przeglądarka nie oferuje możliwości uruchomienia pliku JNLP, możemy poradzić sobie wydając polecenie ‚javaws http://www.haplessgenius.com/photogrok/launch.jnlp‚. Program zostanie pobrany, zapisany na dysku (i od teraz uruchomimy go pracując offline), zapyta się o możliwość utworzenia skrótu na pulpicie, a następnie wyświetli okno konfiguracyjne i poprosi o wskazanie położenia programu ExifTool. ExifTool oczywiście musimy mieć zainstalowane:
Konfiguracja
sudo apt-get install libimage-exiftool-perlWtedy możemy bez zahamowań podać ścieżkę ‚/usr/bin/exiftool‚. W tym samym oknie ustawimy również jakie pliki graficzne mają być brane pod uwagę (pole bez wartości – wszystkie), jaki ma być interwał w trybie prezentacji, w jakiej rozdzielczości mają być eksportowane obrazy, oraz czy program ma używać pamięci podręcznej na dysku, by przyśpieszyć generowanie miniatur. Po zatwierdzeniu tych ustawień, możemy przejść do głównego okna programu.Koncepcja działania programu jest następująca – wszystko, co musimy mu wskazać, to miejsce położenia naszych zdjęć (Folder Manager). Bez obaw, PhotoGrok nie wykonuje na nich żadnych operacji zapisu, zatem możemy być spokojni o jakieś przypadkowe usunięcie, nadpisanie, itp. Teraz określamy według jakich tagów Exif chcemy posortować obrazy w bazie (‚Tree Tags‚). Po każdym wprowadzeniu kryteriów wyszukiwania i układania zdjęć, musimy pamiętać o ponownym kliknięciu ‚Build Tree’.
PhotoGrok - etykiety
Kolejnym krokiem jest posortowanie plików wg. naszych tagów i wyświetlenie wyniku w postaci gustownego drzewka (‚Build Tree‚). Do akcji możemy też włączyć filtrowanie na okoliczność występowania, lub nie konkretnych wartości w konkretnych znacznikach Exif (‚Filters‚). Bardziej zaawansowani użytkownicy znajdą tam ciekawostkę w postaci określania kryteriów za pomocą wyrażeń Javascript Expressions. A skąd brać nazwy tych wszystkich tagów Exif? Nawigując po drzewku, wystarczy zaznaczyć dowolne zdjęcie, by trzecia kolumna pokazała nam wszystkie możliwe etykiety i ich wartości. Każdy tam znajdzie coś dla siebie.Wybór grupy plików z lewej strony skutkuje wyświetleniem ich miniatur w środkowej kolumnie. Podwójne kliknięcie na pojedynczym zdjęciu otworzy je w powiększeniu, kolejny dwuklik prześle je do naszej domyślnej aplikacji do obróbki zdjęć (np. Darktable).Jak widać, pomimo zawężonego i specyficznego przeznaczenia, PhotoGrok może być zupełnie przydatny w odnalezieniu się w gąszczu naszych kadrów. Brakuje może tylko jakiejś konkretniejszej puenty po utworzeniu grup obrazów, np. wysłanie w całości wybranego zbioru do kolejki edytora graficznego. 

0