Linux Mint 13 Maya

Było plotki, przecieki, aktualizacje i radosny rwetes wokół nadchodzącego Minta 13. A uwieńczeniem atmosfery oczekiwania stało się ogłoszone dzisiaj oficjalne wydanie dystrybucji Mint 13 Maya. Ten niezwykle popularny, autorski remiks Ubuntu 12.04 tym razem zaprezentował nam okrzepniętą formułę swoich dwóch głównych środowisk graficznych – MATE i Cinnamon, oraz dalsze zmiany w kierunku załagodzenia szoku kulturowego po wprowadzeniu w większości dystrybucji [[Gnome-Shell]] i [[Unity]].

MATE i Cinnamon

Znakiem firmowym Minta stały się promowane i rozwijane przez jego twórców środowiska graficzne, tworzone w ścisłej konsultacji ze społecznością i zgłaszanym zapotrzebowaniem na opcje/funkcjonalność.MATE to rozwinięcie wypromowanego przez GNOME 2 stylu współpracy z pulpitem. Wraz z nowymi poprawkami, zachowaniem zgodności z [[GTK2]], mintMenu, mintDesktop, [[Compiz]], umożliwia pracę ‘tak jak dawniej’ niemal na wszystkich komputerach (nie stawia większych wymagań).Cinnamon ma podobne zachowawcze przesłanie co do stylu pracy, lecz całe środowisko zbudowane jest już z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (GNOME 3, GTK3). Tym samym do swojego działania wymaga aktywnej akceleracji 3d od strony karty graficznej, zawężając tym samym krąg maszyn, na których uda się to środowisko uruchomić. Jednak niedogodność tę Cinnamon nadrabia swoim tempem rozwoju, ilością powstających tematów graficznych, wtyczek (niestety, brak zgodności z tymi z http://extensions.gnome.org), itp.

MATE 1.2
Cinnamon 1.4

MDM

W Mint 13 debiutuje nowy/stary menadżer sesji – MDM (MDM Login Manager). Bazuje on na kodzie GDM 2.20, wprowadzając dużo poprawek oraz zachowując zgodność ze wszystkimi możliwościami konfiguracyjnymi starego GDM 2.20. Będziemy mogli zatem za pomocą konfiguratora wykorzystać tematy graficzne i całe spektrum ustawień zapamiętanych z przeszłości.

MDM - konfiguracja
MDM

Ogólne odświeżenie

Wydanie zawiera odświeżone motywy graficzne Mint-X, Mint-Z, oraz lepsze wsparcie dla GTK3. Oprócz tego, smaczku personalizacji środowiska dodaje pokaźna kolekcja wysokiej jakości tapet, którymi możemy przyozdobić pulpit.

Mint-Z

Wspieraj rozwój

Kolejną ciekawostką będzie domyślny zestaw wyszukiwarek internetowych, jakie zostały wmontowane w Firefoksa. Używanie Yahoo!, DuckDuckGo i Amazon automatycznie przyczyni się do finansowego wspierania twórców Minta. Jednocześnie, znajdziemy też informacje jak zainstalować/przywrócić takie wyszukiwarki, jak chcemy.

Wymienione elementy to główne różnice pomiędzy Ubuntu 12.04 z Unity, a Mintem 13 z MATE/Cinnamonem. Mint zawiera też całą resztę swoich specyficznych cech, jak domyślnie aktywowane repozytorium Medibuntu, dzięki któremu nie będziemy mieli problemów z większością kodeków, itp.

A po tym przydługim wstępie, najważniejsza informacja – obrazy iso znajdują się w tym miejscu (odmiana MATE z/bez kodeków i Cinnamon z/bez kodeków).

5 komentarzy

  1.  Poza drobiazgami w menu (niektóre kategorie), u mnie komunikuje się ze mną całkowicie po polsku (po instalacji trzeba udać się w ustawienia systemowe -> języki i doinstalować co podpowie komputer).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.