Meiga 0.4.0 – okno na pliki

Meiga to projekt stary. Przy obecnym tempie rozwoju oprogramowania, można rzecz – bardzo leciwy i z długą brodą. Ale wykonuje swoje zadanie z gracją i sprawnością godną wiekowego rutyniarza. Po co wymieniać coś na nowe, skoro stare się sprawdza. Dwa, trzy ruchy i zadanie wykonane. A za punkt honoru Meiga postawiła sobie udostępnianie naszych plików w internecie i sieci lan.Jeżeli brzmi to pretensjonalnie, to macie rację. Udostępnianie plików to dziś przecież temat, nad którym wielu się nawet nie zastanawia. Machinalnie wrzuca się plik w chmurę, serwer hostujący i gotowe. Bardziej ambitni mogą postawić i skonfigurować Sambę lub Apache (z przeznaczeniem do obsługi Webdav). Meiga posiada jednak zasadniczą przewagę – nie wymaga zakładania kont (chmura, serwery hostujące), ani doktoryzowania się w temacie ‚Samba/Apache/coś innego w 1001 krokach’. Dodatkowo, żeby udostępnić jakiś plik tekstowy, nie trzeba instalować i uruchamiać kilku megabajtów oprogramowania – Meiga zajmie raptem 400KB na dysku.

Meiga
Wszystko, co należy zrobić po zainstalowaniu programu, to dodać katalog/plik który się będzie chciało udostępniać. Osoba, dla której ten plik będzie przeznaczony nie musi nic instalować – wystarczy jej przeglądarka internetowa i adres (zwykle w postaci http://xx.xx.xx.xx:numer_portu/zasob) który się pojawi u nas na pasku stanu programu. Adres w prosty sposób się skopiujemy za pomocą trzeciej ikonki na pasku narzędziowym i przekażemy zainteresowanym.Bystrzy użytkownicy z pewnością dostrzegą zakładkę ‚Options’ – znajdziemy tam parę opcji, które czynią z Meiga jeszcze bardziej poręczne narzędzie, niż się nam wydawało. Zatem, udostępnione zasoby możemy zabezpieczyć loginem i hasłem. Ustawienie portu, na którym będą serwowane nasze dane to formalność. Włączenie szyfrowania transmisji (SSL) to też nie problem. Sposób przekierowania portów – tutaj mamy do wyboru None (czyli zwykłe udostępnianie), UPNP – świetna opcja, jeżeli znajdujemy się za routerem obsługującym UPNP i dysponującym zewnętrznym adresem IP (którego my na komputerze nie mamy), SSH stworzy tunel SSH na wskazany serwer/port. Po ustawieniu wszystkiego klikamy ‚Apply’ i ew. przeglądamy okienko ‚Log’, czy wszystko poszło jak założyliśmy.

Meiga - ustawienia

Niestety, w całości pojawia się zgrzyt w postaci (przynajmniej u mnie) niemożności przekierowania UPNP z jednoczesnym szyfrowaniem transmisji. Poza tym – nie widzę prostszego sposobu, aby udostępnić swoje pliki komuś w pracy, znajomemu w domu, mężowi w delegacji, żonie w poczekalni SPA, itp.

Z racji wieku, program wymaga uwagi przy instalacji – bowiem domyślnie znajduje się tylko w repozytoriach Minta 12. Użytkownicy Ubuntu 10.04 i 11.10 będą musieli dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:sj-i/archive-needs-packaging
sudo apt-get update
sudo apt-get install meiga

Pozostałe wersje – znajdziemy na stronie projektu

0