MacroFusion 0.7.3, wydanie poprawione

MacroFusion to proste narzędzie wypełniające lukę pomiędzy użytkownikiem a świetnymi tekstowymi narzędziami Enfuse oraz Align_Image_Stack. Enfuse pozwala na uzyskanie jednego zdjęcia w wyniku połączenia kilku tych samych kadrów o różnej ekspozycji, czego wynikiem są znane i lubiane HDRy. Align_Image_Stack z kolei dopasowuje zdjęcia do siebie, co ułatwia nakładanie kilku tych samych kadrów, lecz tym razem każdy z innym punktem ostrości, co wykorzystają osoby składające DOF zdjęć macro.Po przydługim przedstawieniu czas na listę zmian w wersji 0.7.3. Jeżeli mam być szczery, to wydanie jest przepełnione tylko kosmetyką i poprawkami:

 • nastąpiło ostateczne rozwiązanie (mam nadzieję) kwestii odczytu plików TIFF 8/16 bitowych,
 • uzupełniono zależności potrzebne do uruchomienia MacroFusion (python-glade2, python-pyexiv2),
 • wykorzystano bibliotekę pyexiv2 do upiększenia miniatur tooltipami z danymi exif,
 • poczyniono przygotowania pod kolejne zmiany w programie (drobny retusz wyników, itp)
 • Postęp niewielki, ale zawsze. Szczególnie cieszy mnie odczytów plików TIFF – zupełnie nie rozumiem, jak mogłem to przeoczyć we wcześniejszej wersji. A cieszy dlatego, że… Kto próbował odczytywać pliki TIFF z wykorzystaniem biblioteki PIL, ten zrozumie, dlaczego do tego celu lepiej jest wykorzystać inne rozwiązania.

  Program znajduje się w repozytorium Highly Explosive (a gdzieżby indziej), a osoby nie posługujące się nomenklaturą paczek .deb, na sourceforge.org znajdą paczkę .bz2 – do samodzielnego ściągnięcia i uruchomienia.

  W radosnym szale tworzenia na pewno nie omieszkałem zapomnieć o niektórych błędach, lub dodać nowe. Czujcie się zatem zobligowani do ich wytykania – dołóżcie mi! (adrenalina = reakcja = działanie)

  MacroFusion 0.7.3, ujęcie pierwsze
  MacroFusion 0.7.3, ujęcie drugie

  MacroFusion 0.7.3, ujęcie trzecie
   

  2 komentarze

  1. kiedyś szukałem narzędzia do wyrównywania warstw dla gimp, taki odpowiednik zuto align layers – automatyczne wyrównywanie warstw z fotoszpa, Align_Image_Stack to potrafi ?
   MacroFusion to twoje ustrojstwo ? da się to zainstalować w suse ?

  2. Align_image_stack dopasowuje do siebie kolejne warstwy (obrazy) i dokonuje obrotów wg. znalezionych punktów współnych. Przydaje się to do zdjęć macro i łączeniu głębi ostrości z kilku kadrów (na jednym robak ma ostrą mordkę, na drugim oko, na trzecim odwłok – składamy do kupy i  mamy całego ostrego robaczka).

   Co do samego nakładania – możesz też  spróbować robić to za pomocą Hugina (to z niego wywodzi się align_image_stack). Niestety, to wszystko soft na gtk, więc może zaśmiecić ci trochę KDE.

   Paczki rpm – znalazłem takie ale dla Mandrivy:

   http://rpmfind.net/linux/RPM/mandriva/devel/cooker/x86_64/media/contrib/release/macrofusion-0.7.2-3.noarch.html

   Nie wiem, czy podejdą, jak nie chcesz psuć, to może nie kombinuj.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Post comment

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.