Photivo z podglądem plików

Świetny edytor plików RAW, Photivo, skutecznie opiera się modzie na błyskawiczny rozrost numeracji wydań. Lecz to nie jest oznaka stagnacji projektu. Jednym z kamieni milowych ostatnio osiągniętych przez program jest wbudowana przeglądarka plików. Dzięki temu program zbliża się do zachowań jakie wypromowały inne aplikacje typu ‚przeglądaj i obrabiaj zdjęcia’. Oczywiście, zbliża się sposobem nawigacji po zdjęciach, bo jeżeli spojrzymy na ilość opcji, filtrów i możliwości kreacji obrazu – to chyba niewiele programów jest w stanie dorównać temu projektowi.

Od tej pory uruchomienie Photivo (bez podania nazwy pliku) to już nie enigmatyczne okno, lecz gustowny menadżer plików, dzięki któremu szybko dotrzemy do naszej kolekcji zdjęć (lub nawet szybciej przy pomocy zakładek).

Nawigacja pomiędzy katalogami...

Z list zdjęć możemy pojedynczym kliknięciem podejrzeć plik w powiększeniu lub po dwukrotnym – przejść do edycji.

... i pomiędzy zdjęciami

Z okna edycji po skończonej obróbce można wrócić do menadżera plików przy użyciu ikonki w prawym dolnym rogu programu. Pomijając kwestie dopytywania się programu o zapisanie zmienionego pliku, jak też powtórne generowanie (wczytywanie?) miniaturek, całość działa bardzo sprawnie.

Menadżer pojawił się w wersji z datą 2011-11-28 w nazwie paczki (wobec braku ‚normalnej’ numeracji wydań przez developerów Photivo). Do zainstalowania przy wykorzystaniu mojego repozytorium Highly Explosive – dla wersji Lucid, Maverick, Natty, Oneiric (jak również równoważnym wydaniom Minta, oraz teoretycznie Debiana).

UWAGA
W związku z wykorzystywaniem przez projekt QT 4.7 (poprzednio QT 4.6) wersja dla Lucida pomimo chęci moich i developerów, zostaje w tyle. 

0