przystajnik

Nowości w PPA

Z racji wiekopomnego zdarzenia, jakim było połączenie dwóch gałęzi rozwojowych Rawtherapee (‚defloat’ z ‚default’), postanowiłem uczcić ten moment nową paczką w swoim repozytorium. Jak już może kiedyś wspominałem, mnogość wersji rozwojowych tego programu aż się prosiła, by ktoś w końcu zrobił z tym porządek. Tak się stało i do gałęzi ‚default’ została włączona gałąź ‚defloat’. W ten sposób cały miszmasz został w miarę uporządkowany i rozwój Rawtherapee podąża teraz głównie dwoma drogami:

Branch_3.0 – czyli przyszłe wydanie stabilne 3.0, pojawiają się tam tylko poprawki i usprawnienia, nie są już dodawane nowe funkcjonalności programu.
Default – czyli przyszłe wydanie 3.1 (?), z rozwijanym na bieżąco interfejsem, funkcjami obróbki obrazu oraz innymi dodatkami rozwojowymi.

Rawtherapee 3.1

A o co chodziło z wydaniem ‚defloat’? Wprowadza ono operacje zmiennoprzecinkowe, co oznacza że machinacje na obrazie będą od tej pory wykonywane z dokładnością po przecinku (czyli np. 4.565 a nie 4 jak do tej pory). To w widoczny sposób poprawia jakościowo wszelkie wyciąganie cieni, naprawianie prześwietleń, itp. Minusem jest wzrost zapotrzebowania na moc procesora. Oczywiście to nie wszystko, bo dopatrzeć się można też wielu innych zmian (choćby w interfejsie).

Rawtherapee 3.1

Teraz parę słów wyjaśnień, jak to się te wydania mają do paczek w repozytorium. Wprowadziłem dwa równoległe wydania Rawtherapee:

Paczka o nazwie ‚Rawtherapee‚ – czyli wydanie 3.0 (gałąź ‚branch_3.0’),
Paczka o nazwie ‚Rawtherapee-default‚ – czyli przyszłe wydanie 3.1 (gałąź ‚default’),

I teraz uwaga – obie paczki wykluczają się nawzajem. Czyli można mieć zainstalowane albo ‚Rawtherapee’ albo ‚Rawtherapee-default’. Wynika to poniekąd z mojego lenistwa do umieszczania jednego z wydań do katalogu /opt, jak też chęci uniknięcia niedomówień – polecenie ‚rtstart’ i opcja z menu odpala tę wersję Rawtherapee, którą mamy zainstalowaną. Nie wykluczam, że gdy podniosą się głosy oburzenia, rozważę wkomponowanie ‚rawtherapee-default’ w systemem obok wydania ‚rawtherapee’.

Zatem, na dzień dzisiejszy przed zainstalowaniem ‚rawtherapee-default’ należy odinstalować ‚rawtherapee’ i na odwrót. Przy instalacji za pomocą Apt bądź Synaptica jedna z wersji zostanie usunięta na rzecz drugiej. Gdyby w systemie znajdowały się jakieś inne paczki z Rawtherapee (inna kompilacja, wydania binarne, itp), dla pewności trzeba zatroszczyć się o ich usunięcie.

Instalacja Rawtherapee-default na skróty:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee-default

Co się zaś tyczy samego programu, z wersji na wersję wydaje się zyskiwać coraz solidniejszą stabilność. Testowe wydanie 3.1 nie sprawiło mi problemów podczas niemal godzinnej wariacji z suwakami, opcjami, rozmiarami podglądu, konwersją i wysyłaniem do GIMPa. Oczywiście – należy pamiętać, że to wydanie niestabilne, mogą się zdarzyć różne przypadki. Na dzień dzisiejszy wygląda to jednak zupełnie przyzwoicie.
 

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »