Nowości w PPA

Z racji wiekopomnego zdarzenia, jakim było połączenie dwóch gałęzi rozwojowych Rawtherapee (‘defloat’ z ‘default’), postanowiłem uczcić ten moment nową paczką w swoim repozytorium. Jak już może kiedyś wspominałem, mnogość wersji rozwojowych tego programu aż się prosiła, by ktoś w końcu zrobił z tym porządek. Tak się stało i do gałęzi ‘default’ została włączona gałąź ‘defloat’. W ten sposób cały miszmasz został w miarę uporządkowany i rozwój Rawtherapee podąża teraz głównie dwoma drogami:

Branch_3.0 – czyli przyszłe wydanie stabilne 3.0, pojawiają się tam tylko poprawki i usprawnienia, nie są już dodawane nowe funkcjonalności programu.
Default – czyli przyszłe wydanie 3.1 (?), z rozwijanym na bieżąco interfejsem, funkcjami obróbki obrazu oraz innymi dodatkami rozwojowymi.

Rawtherapee 3.1

A o co chodziło z wydaniem ‘defloat’? Wprowadza ono operacje zmiennoprzecinkowe, co oznacza że machinacje na obrazie będą od tej pory wykonywane z dokładnością po przecinku (czyli np. 4.565 a nie 4 jak do tej pory). To w widoczny sposób poprawia jakościowo wszelkie wyciąganie cieni, naprawianie prześwietleń, itp. Minusem jest wzrost zapotrzebowania na moc procesora. Oczywiście to nie wszystko, bo dopatrzeć się można też wielu innych zmian (choćby w interfejsie).

Rawtherapee 3.1

Teraz parę słów wyjaśnień, jak to się te wydania mają do paczek w repozytorium. Wprowadziłem dwa równoległe wydania Rawtherapee:

Paczka o nazwie ‘Rawtherapee‘ – czyli wydanie 3.0 (gałąź ‘branch_3.0’),
Paczka o nazwie ‘Rawtherapee-default‘ – czyli przyszłe wydanie 3.1 (gałąź ‘default’),

I teraz uwaga – obie paczki wykluczają się nawzajem. Czyli można mieć zainstalowane albo ‘Rawtherapee’ albo ‘Rawtherapee-default’. Wynika to poniekąd z mojego lenistwa do umieszczania jednego z wydań do katalogu /opt, jak też chęci uniknięcia niedomówień – polecenie ‘rtstart’ i opcja z menu odpala tę wersję Rawtherapee, którą mamy zainstalowaną. Nie wykluczam, że gdy podniosą się głosy oburzenia, rozważę wkomponowanie ‘rawtherapee-default’ w systemem obok wydania ‘rawtherapee’.

Zatem, na dzień dzisiejszy przed zainstalowaniem ‘rawtherapee-default’ należy odinstalować ‘rawtherapee’ i na odwrót. Przy instalacji za pomocą Apt bądź Synaptica jedna z wersji zostanie usunięta na rzecz drugiej. Gdyby w systemie znajdowały się jakieś inne paczki z Rawtherapee (inna kompilacja, wydania binarne, itp), dla pewności trzeba zatroszczyć się o ich usunięcie.

Instalacja Rawtherapee-default na skróty:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee-default

Co się zaś tyczy samego programu, z wersji na wersję wydaje się zyskiwać coraz solidniejszą stabilność. Testowe wydanie 3.1 nie sprawiło mi problemów podczas niemal godzinnej wariacji z suwakami, opcjami, rozmiarami podglądu, konwersją i wysyłaniem do GIMPa. Oczywiście – należy pamiętać, że to wydanie niestabilne, mogą się zdarzyć różne przypadki. Na dzień dzisiejszy wygląda to jednak zupełnie przyzwoicie.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.