Gdy prosta zmiana nazwy to za mało

Czasem chęć przeprowadzenia prostej czynność na plikach potrafi człowieka doprowadzić do stanu uniesienia, bynajmniej nie pozytywnego. Ot, znalezienie plików na dysku wg. zadanego wzoru. W menadżerze plików Thunar nie widzę do tego opcji. Gdyby nie jego akcje i możliwość dołączenia dowolnego polecenia do menu, było by kiepsko. Jak już się uda znaleźć – chcielibyśmy zmienić zadanym plikom nazwy, wg. konkretnego wzoru. I co? I znowu zęby wbijają się w blat biurka (ok, może nie w przypadku Thunara)… Tak, znam rozwiązanie oczywiste i ze wszech miar słuszne – ale spróbujmy to zrobić bez uruchamiania terminala i magii konsolowych poleceń.

I tu na arenę wkracza kompletnie mi wcześniej nie znany program Metamorphose. Program nie występuje w żadnych repozytoriach (póki co), ale ze strony można ściągnąć paczkę .deb, jak również dołączyć sobie do Ubuntu repozytoria PPA zawierające ten program:

# Karmic:
deb http://ppa.launchpad.net/ianare/metamorphose-karmic/ubuntu karmic main

# Jaunty
deb http://ppa.launchpad.net/ianare/metamorphose-jaunty/ubuntu jaunty main

Program w wersji stabilnej nosi numerek ‚1’, zatem instalujemy go przez ‚sudo apt-get install metamorphose’. Wersja Beta nosi już numer ‚2’, zatem ‚sudo apt-get install metamorphose2’.

Co Metamorphose potrafi? Całkiem sporo. Niestety, jeszcze nie w języku polskim.

Chcemy przeszukać katalogi w poszukiwaniu plików o podanej nazwie/rozszerzeniu – nie ma problemu. Chcemy znalezionym plikom zmienić nazwę, usunąć część tekstu czy zastosować tagi z mp3 lub danych EXIF do utworzenia nowej nazwy? Żaden problem. Wyuzdana mnogość opcji zadowoli najbardziej wybrednych.

A to, że jest podobny do niektórych istniejących rozwiązań? (pyrenamer, gprenamer, catfish). Trudno, żeby nie był podobny, skoro spełnia tę samą funkcję. Jest jednak bogatszy w opcje i wydaje się mieć sensowniej ułożone GUI. Niezależnie od gustu, należy się cieszyć z kolejnej bardzo użytecznej aplikacji.

Program wynalazłem za pośrednictwem WebUpd8.
 

0