Publiczne serwery DNS od Google

Google ogłosiło uruchomienie swoich publicznych serwerów DNS. Czym się one różnią od innych publicznych serwerów DNS udostępnionych przez OpenDNS?

 • czas dostępu, najistotniejszy przy rozwiązywaniu nazw – serwery Google odpowiadają mniej więcej o 10ms – 15ms szybciej niż OpenDNS (prosty test za pomocą dig @numer_ip_serwer_DNS onet.pl)
 • łatwość dostępu – adresy IP serwerów Google to 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4, OpenDNS to 208.67.222.222 i 208.67.220.220 – chyba nie muszę wskazywać, które łatwiej zapamiętać
 • najważniejsze – jak Google będzie na DNS’ie zarabiał pieniążki. OpenDNS w przypadku braku lub błędnie wpisanej nazwy strony, wyświetla podpowiedzi sponsorowane. Każdy orze jak może i Google też będzie orało.
 • Zatem, gdy ktoś nie ma swoich DNS’ów, teraz ma i to nawet z możliwością wyboru.
   

  4 komentarze

  1. “czas dostępu, najistotniejszy przy rozwiązywaniu nazw – serwery Google odpowiadają mniej więcej o 10ms – 15ms szybciej niż OpenDNS (prosty test za pomocą dig @numer_ip_serwer_DNS onet.pl)”
   ja sprawdziłem na DNS TP S.A. czyli 194.204.159.1 i są jeszcze szybsze od tych od Google o ok 40-50ms i wynoszą u mnie ok 8-15ms

  2. @mr_zola

   To prawda, bo jakby na to nie patrzeć, dla Polaków najlepsze jest to co polskie 🙂

   Serwery TP znajdują się na terenie naszego kraju, dlatego czas dostępu do nich jest najkrótszy. Można sobie sprawdzić trasę do DNS za pomocą mtr – pięknie widać, gdzie i jakie opóźnienia się generują, ile brzegów po drodze pakiet mija, itp.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Post comment

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.