Praktyki zegarmistrzowskie

Wbrew tytułowi nie będziemy w stanie naprawić budzika po tych praktykach. Ale ustawimy sobie zegar na panelu Gnome tak, żeby wyglądały inaczej, niż do tej pory.

Opis tego tricku rzucił mi się w oczy na tej stronie. Dotyczy on jednak ustawień dla wersji Ubuntu 9.10, a czy to samo zadziała w 9.04? Nie do końca w ten sam sposób, ale zadziała.

Gdy widzę nazwę gconf-editor, zaczyna boleć mnie ząb, losowy. Gdy otwieram ten program i zaczynam rozwijać listy z zmiennymi i wartościami, włącza się ból brzucha (wątroba?). Zasadniczo, tego programu używa się tylko wtedy, gdy się wie, gdzie i co się chce zmienić. Dobrze zatem, ktoś wykonał czarną robotę i wyczaił, gdzie znajdują się ustawienia apletów na panelu. Skorzystajmy z tej wiedzy. Naszym zamierzeniem jest wygląd zegara jak poniżej.

[UNSET]

Zakładamy fartuch i gumowe rękawice. Do dzieła.

W wersji 9.04, po uruchomieniu gconf-editor (alt+f2, wpisujemy nazwę), przechodzimy do apps -> panel -> applets. I teraz zaczynają się lekkie schody, gdyż aplety nie występują tam pod swoimi nazwami, tylko w formie zakamuflowanej – żeby nie było za prosto. Przyda się tutaj metoda ‚macajewa’ – otwieramy po kolei każdy wpis applet_XX, klikamy na prefs i wypatrujemy czegoś, co skojarzy się nam z zegarem. Kierujmy się za nazwami zmiennych: gmt_time, hour_format, show_date, custom_format, format.

Gdy znajdziemy odpowiedni aplet, postępujemy jak podpowiada zdrowy rozsądek:

– zmieniamy wartość dla custom_format na
<span size="smaller"><small><tt>%b%d%a%n</tt><b>%H:%M</b></small></span>
– zmieniamy wartość dla format na custom (wpisujemy)

Koniec zajęć. W domu na spokojnie można zapoznać się z zasadami formatowaniem, by ewentualnie dopieścić styl zegara do swoich potrzeb.

Dla mnie taki zapis ma jedną niepodważalną zaletę – używam jednego panelu z listą okien, więc miejsce jest cenne, a taki styl pozwala na oszczędności.
 

0