przystajnik

Powiadomienia w XFCE 4.6

Wiele szumu ostatnio spowodowała reklama nowego systemu powiadomień w Ubuntu. To te takie prostokąciki pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie w najmniej spodziewanym miejscu. Jaunty i owszem, nowe, ładne powiadomienia ma, ale podążając ścieżką zwykłego klikacza – nigdzie w systemie nic odnośnie konfiguracji tegoż znaleźć nie można. Są one na dodatek niejako zintegrowane i przypisane do Gnome (choć w innym środowisku też zadziałają, ale na to gwarancji już nie ma).

A na boku, istnieje sobie XFCE, które nie tak dawno debiutowało w wersji 4.6. Mało jednak kto wie, że to środowisko dysponuje swoim ‚systemem’ powiadomień, który nie dość, że nie ustępuje wizualnie temu ‚rewolucyjnemu’ rozwiązaniu z Jauntego, to na dodatek jest w prosty sposób konfigurowalny.

Wszystko za sprawą pakietu xfce4-notifyd. Pakiet znajduje się w repozytoriach SIDa, a po jego zainstalowaniu (usunie oryginalnego notify-daemon’a) niewiele się wydarzy. Ale wystarczy wejść w ustawienia XFCE i znajdziemy tam nową ikonkę pozwalającą ustawić niektóre parametry nowych powiadomień – przeźroczystość, położenie, wygaszanie i temat graficzny. Poza tym, oczywiście, pełna zgodność ze specyfikacją freedesktop.org zapewniona.

notify2
notify1

Jak widać na powyższych, wygląda to nieźle. Dymki zamyka się najeżdżając nań myszką i klikając. Są konfigurowalne. Ustawiają się tam gdzie trzeba, względem paneli. Po raz kolejny okazuje się, że mniejszy może więcej – XFCE nadal jednak jest nieco mniej wymagające niż Gnome, a pod względem prostoty konfiguracji nieraz przerasta konkurenta.
 

Post navigation

Translate »