Powiadomienia w XFCE 4.6

Wiele szumu ostatnio spowodowała reklama nowego systemu powiadomień w Ubuntu. To te takie prostokąciki pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie w najmniej spodziewanym miejscu. Jaunty i owszem, nowe, ładne powiadomienia ma, ale podążając ścieżką zwykłego klikacza – nigdzie w systemie nic odnośnie konfiguracji tegoż znaleźć nie można. Są one na dodatek niejako zintegrowane i przypisane do Gnome (choć w innym środowisku też zadziałają, ale na to gwarancji już nie ma).

A na boku, istnieje sobie XFCE, które nie tak dawno debiutowało w wersji 4.6. Mało jednak kto wie, że to środowisko dysponuje swoim ‚systemem’ powiadomień, który nie dość, że nie ustępuje wizualnie temu ‚rewolucyjnemu’ rozwiązaniu z Jauntego, to na dodatek jest w prosty sposób konfigurowalny.

Wszystko za sprawą pakietu xfce4-notifyd. Pakiet znajduje się w repozytoriach SIDa, a po jego zainstalowaniu (usunie oryginalnego notify-daemon’a) niewiele się wydarzy. Ale wystarczy wejść w ustawienia XFCE i znajdziemy tam nową ikonkę pozwalającą ustawić niektóre parametry nowych powiadomień – przeźroczystość, położenie, wygaszanie i temat graficzny. Poza tym, oczywiście, pełna zgodność ze specyfikacją freedesktop.org zapewniona.

notify2
notify1

Jak widać na powyższych, wygląda to nieźle. Dymki zamyka się najeżdżając nań myszką i klikając. Są konfigurowalne. Ustawiają się tam gdzie trzeba, względem paneli. Po raz kolejny okazuje się, że mniejszy może więcej – XFCE nadal jednak jest nieco mniej wymagające niż Gnome, a pod względem prostoty konfiguracji nieraz przerasta konkurenta.
 

0

3 komentarze

  1. Wiesz może czy te dymki obsługują akcje na powiadomieniach (np przyciski)? Wielki plus za zgodność ze specyfikacją, której notify-osd nie zachowało

  2. Jedna aplikacja która mi tam umieściła jakiś przycisk, to było Orage (więc niejako integralna cześć XFCE). Nie wiem jak inne programy, ale po prostu nie mam takich, które przedstawiały by dymki z akcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.